BSA vyzývá podniky k legalizaci softwaru

Společnosti, u kterých je vysoká pravděpodobnost užívání nelegálního softwaru, obdrží v následujících dnech výzvu k prověření svých licencí a případnému (finančnímu) dorovnání nesrovnalostí.

BSA vyzývá podniky k legalizaci softwaru


Kampaň se dotkne zhruba 10 tisíc českých malých a středních podniků. Protipirátská organizace BSA se na ně obrací s výzvou, aby provedly kontrolu legálnosti softwaru užívaného při svém podnikání. „Zaměřujeme se na firmy, u kterých je podezření, že mají nainstalovaný nelegální software. Vycházíme částečně z oznámení, která jsme obdrželi většinou z anonymních zdrojů. S firmami proto zahajujeme proceduru směřující k nápravě,“ vysvětluje Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.

Kromě anonymních udání čerpá BSA i z inzerce na trhu práce. Pokud například podnik požaduje od uchazečů znalost práce s konkrétním softwarem a přitom vlastní jen minimální počet licencí (pokud vůbec nějaké), je vysoká pravděpodobnost, že tento software nebyl pořízen legálně. Nejčastěji jde o společnosti s méně než 100 zaměstnanci ve výrobní oblasti, službách či administrativě.

Pokud vedení firem na výzvu nebude reagovat, může to být v případě soudního řešení pirátství pro management přitěžující: „Manažeři se pak mohou těžko vymlouvat na to, že o softwarovém pirátství nevěděli, že k němu docházelo bez jejich vědomí či přičinění,“ dodává Hlaváč. Kromě dopisu se bude BSA snažit situaci řešit i osobním jednáním s vedením.

Právní experti BSA odhadují, že letos průměrná výše odškodnění poroste rychleji než dříve. „Letos je už v platnosti zákon o trestní odpovědnosti firem. Ten umožňuje stíhat za pirátství nejen konkrétní osoby, ale nově i celou firmu! To určitě zlepší pozici poškozených výrobců softwaru,“ upozorňuje Jan Hlaváč.

Dříve totiž bylo nutné dokazovat vinu, tedy šíření či napomáhání šíření nelegálního softwaru, konkrétním osobám, což ztěžovalo pozici poškozených v soudním řízení. „Většinou se navzájem obviňují správci IT a vrcholový management firmy,“ říká Hlaváč. Nyní je nově možné kromě konkrétních osob stíhat i firmu jakožto právnickou osobu. „Pokud se nepodaří najít konkrétního viníka, statutární zástupci se již nebudou moci vymlouvat na to, že o pirátství nic nevěděli,“ varuje Hlaváč.

Mezi nejčastěji užívaný nelegální software ve firmách patří operační systémy a kancelářské aplikace (Microsoft), antivirové programy (Symantec) a software pro grafiky (Adobe) a projektanty (Autodesk).

Úvodní foto: © N-Media-Images - Fotolia.com


Komentáře