Hlavní navigace

Bývalý manažer: Facebook je jako „severokorejský kult“

4. 7. 2016

Sdílet

Antonio Garcia Martinez vydal knihu nazvanou „Chaos Monkeys: Obscene Fortune and Random Failure in Silicon Valley,“ v níž tvrdí, že práce pro sociální síť byla jako kult v severokorejském stylu, kde roli nezpochybnitelného lídra převzal Mark Zuckerberg.

Tvrdí se, že Zuckerberg má tendenci vybuchovat a nadávat svým zaměstnancům, což vedlo k tomu, že jej ve firmě začali nazývat „the little emperor“ (malý císař). Martinez také tvrdí, že šéf měl interní policii ve stylu KGB, která se jmenovala „the Sec“ a kontrolovala každý pohyb jednotlivých zaměstnanců.

„Měli jsme slogany na zdech, všichni jsme nosili uniformu,“ řekl stanici CBS v pořadu This Morning. „Vypadalo to všechno velmi severokorejsky nebo minimálně kubánsky. A v tu chvíli jsem si uvědomil (…) hráli jsme pouze štěky v Zuckerbergově příběhu.“

Bývalý zaměstnanec tvrdí, že Zuckerberg se umí dívat upřeným pohledem, který „hraničí s psychopatií.“ V jedné ukázce Martinez píše, jak šéf Facebooku poslal každému ve firmě e-mail s předmětem „prosím rezignujte“ poté, co jeden člověk zveřejnil detaily chystaného produktu. Zuckerberg pak odsoudil „morálku“ tohoto člověka a řekl, že tento člověk „zradil tým.“

Jedním ze známějších incidentů popsaných v knize je ten, kdy Zuckerberg vyhlásil válku Googlu poté, co tento gigant představil Google Plus. Údajně v té chvíli zamknul sídlo společnosti a zabránil tak komukoliv, aby opustil budovu. Pak začal citovat svého oblíbeného filozofa Cata staršího. „Každý odtamtud odcházel připraven zaútočit na Polsko, bylo-li by třeba,“ píše Martinez.

Facebook se chlubí tím, že je moderní, progresivní společností. Jedno z nejproblematičtějších Martinezových tvrzení se tedy týká rozšířeného sexismu za jeho zdmi. Kniha tvrdí, že manažeři pro lidské zdroje hovořili k novým zaměstnankyním a varovali je, aby „nenosily rozptylující oblečení.“

Je samozřejmě třeba si uvědomit, že knihy od zklamaných bývalých zaměstnanců nejsou právě objektivním zdrojem informací. Pravda tak bude nejspíše někde uprostřed.

Zdroj: Techspot

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?