Nedostatek DRAM pamětí, SSD úložišť, baterií a LCD panelů žene nahoru ceny PC. Tvrdí to provozní šéf Lenova Gianfranco Lanci, který ale nemohl udat přesná čísla kvůli množství různých konfigurací na tomto trhu.
Mikako Kitagawová, analytička Gartneru, zastává stejný názor, ale dodává, že ceny rostou i kvůli tomu, že se výrobci PC snaží urvat alespoň nějaké zisky z trhu, který od roku 2011 stabilně klesá.
Mění se i průměrný spotřebitel – PC si stále více kupují hráči a mileniálové, kterým nevadí utratit tímto směrem více peněz. I když to samozřejmě neznamená, že by z trhu mizela levnější zařízení. Ta sice cenově nerostou, ale výrobci je záměrně omezují. Chcete větší úložiště? Pak pouze v kombinaci s vyšší RAM a výkonnějším procesorem. A hned tu máme o sedm nebo deset tisíc vyšší cenu.
Intel na své konferenci pro investory v minulém týdnu ukázal tabulku, z níž vyplývá, že prodejní ceny PC dosahují nejvyšších úrovní od roku 2011, kdy propad PC trhu začal. Pokud jde o samotný Intel, i ten zdražuje své čipy, v roce 2016 o sedm procent meziročně.
Analytická firma TrendForce předpovídala nárůst cen SSD v prvním kvartále letošního roku, což by bylo jen pokračováním trendu z předchozích období. Podíl SSD v nových noteboocích sice roste na úkor klasických pevných disků, nicméně nabídka NAND flash komponent je omezená, což tlačí ceny nahoru. Stejný problém mají i DRAM paměti.
Zdroj: PCWorld.com