Červ šířící se přes sociální sítě a instant messaging ohrožuje Česko

V listopadu se nejčastěji detekovanou hrozbou na počítačích českých uživatelů stal podle výzkumu Esetu opět Win32/Yimfoca.AA, který se šíří přes sociální sítě a instant messaging (ICQ, MSN atp.). Stejně tomu bylo o měsíc dříve, oproti říjnu narostl podíl na 4,23 %. Globální žebříček hrozeb podle Eset ThreatSense.Net vede již tradičně směs trojských koní INF/Autorun.


INF/Autorun s podílem 5,75 % následuje červ Win32/Conficker, jehož podíl meziměsíčně vzrostl o šest desetin na téměř 5 %. Oproti minulému měsíci se rovněž zvýšil podíl souborového infektora Win32/Sality, a to na 2,19 %.

Do žebříčku top globálních infiltrací se poprvé propracoval JS/Exploit.CVE-2010-0806.A (0,99 %). Jedná se o detekci specifických souborů JavaScript, které zneužívají zranitelnost CVE-2010-0806. Trojan je zpravidla částí jiné infiltrace a zneužitím uvedené zranitelnosti se útočníkovi může podařit spustit libovolný kód v infikovaném systému na dálku.

V regionu EMEA je stejně jako v globálním žebříčku nejčastější hrozbou INF/Autorun. Ve Skandinávii řádil Java/TrojanDownloader.OpenStream, což je trojan napsaný v Javě, který se snaží stáhnout do infikovaného počítače další malware. V Dánsku byl jeho podíl za měsíc listopad 4,68 %.Komentáře