Hlavní navigace

České firmy o atacích na svou infrastrukturu často ani nevědí

17. 12. 2014

Sdílet

O rok dříve to sice bylo 54 %, ale nejedná se o žádný pozitivní trend, protože překvapivě přes 40 % dotázaných v aktuální anketě nevědělo, jestli k podobnému úspěšnému útoku došlo, což ukazuje na určitou lhostejnost a výrazné podcenění rizik. Ztráty na pověsti i přímé náklady na odstranění škod mohou znamenat vysoké investice.

Podobná situace je i v oblasti počtu útoků. Zatímco v roce 2013 téměř polovina napadených firem (48 %) uvedla, že čelily 5 a více útokům za uplynulých 12 měsíců a 9 % dokonce zaznamenalo více než 50 útoků, při současném průzkumu více než polovina neuměla určit, kolik takových útoků bylo.

S nárůstem hrozeb v kombinaci se špatnou implementací bezpečnostních i analytických řešení může souviset nedostatečné vyhodnocování útoků a škod, protože je potom obtížnější vyhodnotit čas strávený opravami.

Malwarové útoky jsou stále důmyslnější a složitější. V roce 2013 uvedlo 34 % respondentů, že během 12 měsíců strávili 4 a více dnů opravami a obnovením systémů po útocích škodlivého kódu. Letošní průzkum potvrzuje poměrně zásadní neznalost vlastní sítě, téměř 40 % dotázaných nevědělo, kolik pracovních dnů za poslední rok strávili opravou a obnovou systémů po malwarovém útoku. Více než polovina odhaduje, že to bylo méně než 1 den.

Podobně jako v roce 2013 uvedli respondenti jako hlavní důvod úspěšnosti malwarových útoků nedostatek informací o bezpečnostní politice a postupech ze strany uživatelů.

Druhým nejčastějším důvodem jsou sofistikované metody malwarových útoků, které je těžké odhalit. Naopak nově je na třetím místě jako důvod úspěšnosti útoků větší množství zranitelností nultého dne, než jaké dokáží bezpečnostní řešení detekovat. Následují pokročilé techniky sociálního inženýrství a zvýšená aktivita uživatelů na sociálních sítích.

Podobně jako v roce 2013 uvedli respondenti jako hlavní důvod úspěšnosti malwarových útoků nedostatek informací o bezpečnostní politice a postupech ze strany uživatelů. Druhým nejčastějším důvodem jsou sofistikované metody malwarových útoků, které je těžké odhalit. Naopak nově je na třetím místě jako důvod úspěšnosti útoků větší množství zranitelností nultého dne, než jaké dokáží bezpečnostní řešení detekovat. Následují pokročilé techniky sociálního inženýrství a zvýšená aktivita uživatelů na sociálních sítích.

Našli jste v článku chybu?