České firmy při tisku zbytečně plýtvají, 80 % jich vůbec nezná celkové náklady

18. 2. 2011

Sdílet

Nejčastějšími zdroji plýtvání je neefektivní uspořádání tiskových zařízení ve firmě. „Nová tisková zařízení se často nakupují bez předchozí hlubší analýzy tiskových potřeb a následně nejsou plně vytížena,“ komentuje situaci Jiří Jelínek, ředitel oddělení Business Development Konica Minolta Business Solution Czech a dodává: „Tisk i kopírování dokumentů se provádí nehospodárně, ať už je to dáno nekompetentní obsluhou nebo přímo nekázní zaměstnanců. Tato nehospodárnost se dá laicky jen obtížně odhalit a firmám tak utíkají mnohdy vysoké sumy peněz.“

Z analýz, které provádí společnost Konica Minolta, vyplývá, že příčin plýtvání je několik. Jednou z nich je nákup provozně drahých zařízení. „Často se setkáváme s realitou, kdy v jedné kanceláři s osmi pracovníky má každý svoji vlastní malou tiskárnu a ještě v rámci místnosti je samostatný fax a kopírovací zařízení,“ Jelínek dále a dodává: „Přitom stačí všech deset zařízení nahradit jedním multifunkčním strojem, který má provozní náklady poloviční.“

Významným zdrojem úniku peněz jsou také samotní zaměstnanci. Zavedením monitoringu tisků a kopií však lze i bez jakýchkoliv restrikcí snížit počet vytištěných stránek až o 30 %. Následné úspory v rámci monitoringu pak nejsou zanedbatelné, např. u menší společnosti, která produkuje 20 000 stran měsíčně a uspoří oněch 30 % tiskových nákladů, jde o roční úsporu ve výši 150 000 Kč.

Kompletní zabezpečení a kontrola všech tisků v síti se dá zajistit pomocí hardwarových a softwarových prvků. Lze tak vytvořit přehledy množství tisku jednotlivých středisek, uživatelů nebo projektů a zároveň limitovat služby pro jednotlivé uživatele. Tato limitace se pak může týkat zákazu či omezení barevného tisku, objemu tisku nebo kopírování či nastavení maximální úrovně nákladů. Současně lze vynutit u uživatelů oboustranný tisk nebo automaticky převést výtisk na černobílý, například v případě tisku e-mailů.

Našli jste v článku chybu?