Hlavní navigace

České IT firmy jsou optimistické – čtvrtina z nich navzdory krizi očekává lepší výsledky než vloni

16. 7. 2009

Sdílet

Na té se mimo jiné představil i projekt Technologické platformy pro IT služby financovaný částečně z peněz EU. Jeho cílem je rozvíjet ICT sektor v České republice.
Přes pozitivní výhledy na ziskový rok se však podle výsledků výzkumu drtivá většina ICT společností setkala s omezováním, odsouváním nebo s úplným rušením již objednaných projektů. Přesněji, celkem 86 procent IT firem zažilo kvůli zpomalení ekonomiky snižování rozpočtu dohodnutého projektu nebo jeho odsouvání na později, 79 procent pak dojednanou zakázku ztratilo.
Očekávané dopady zpomalení ekonomiky se přitom různí společnost od společnosti. Víc než čtvrtina firem letos počítá se zhruba stejnými výsledky jako vloni, přesně 24 procent pak kalkuluje s růstem. Na druhou stranu plných 47 procent podniků se připravuje na horší časy, přičemž každý pátý z nich navíc očekává pokles tržeb o víc než o pětinu.
Pokles ekonomiky ovšem ICT firmám přináší i dobré zprávy. Polovina společností se shodne na tom, že pracovní trh dnes nabízí mnohem víc dostupných IT specialistů než vloni. Navíc podle tří čtvrtin firem jsou požadavky programátorů na mzdy nyní mnohem realističtější než před rokem. Výzkum také ukázal, že pokud by firmy musely šetřit, mnohem radši omezí výdaje na programátory než na obchodníky.
Přesně 65 procent IT společností v České republice předpovídá, že ekonomika oživne nejdříve v polovině příštího roku. Dvě z deseti firem jsou pak ještě pesimističtější a konec recese vidí až po roce 2010. Naopak 14 firem ze sta očekává oživení hospodářství už na konci letošního roku a dvě procenta tvrdí, že krize je už za nimi.
Jako nejlepší způsob jak přečkat zpomalení ekonomiky vidí největší část firem investice do inovací, do přípravy nových produktů, a to především v rámci těch oborů, ve kterých už mají zkušenosti. Nabízet je chtějí hlavně stávajícím zákazníkům přímo v České republice. Na ty se plánuje zaměřit šest z deseti IT firem. Průzkum však současně ukázal, že jen 30 procent klientů nové služby skutečně vyhledává.
Řada společností také plánuje víc využívat evropských i národních dotací, zvlášť těch na vzdělávání zaměstnanců nebo na další rozvoj firmy.
Například program EDUCA spravovaný agenturou CzechInvest umožňuje až ze sta procent hradit náklady na odborné vzdělávání čistě z prostředků Evropské unie. Uvažuje o něm plných 65 procent firem. Velký zájem je i o program ICT a strategické služby, který financuje zakládání nových center sdílených služeb - včetně těch pro vývoj softwaru.

Našli jste v článku chybu?