České podniky investují do zabezpečení IT

Smartphony a tablety umožňují připojení k internetu v podstatě odkudkoli. Nezabezpečené sítě však skrývají velké nebezpečí.

České podniky investují do zabezpečení IT


Často totiž dochází ke stahování aplikací z nedůvěryhodných zdrojů, které pak po připojení do firemní sítě mohou odesílat firemní data, údaje a třeba také sledovat s kým lidé telefonují. Podle odborníků v oboru IT si české firmy začaly toto nebezpečí uvědomovat a investují daleko více do bezpečnostních systémů.

„Telefony a tablety se pohybují ve dvou světech – v soukromém a pracovním. Kavárny a veřejná místa nemají chráněné sítě, a tak zde hrozí napadení zařízení. Potom stačí, když se připojíte do firemní sítě a váš telefon nebo tablet může odesílat cizím subjektům vaše e-maily i přístupová hesla. Z telefonů je možné také odposlouchávat hovory,“ popisuje možná rizika Petr Janda, ředitel společnosti SkyVera, která se zabývá bezpečností IT.

Vloni jsme se setkali s podvodným doplňkem k velmi populární hře Angry Birds. Tento software odesílal polohu zjištěnou pomocí GPS na vybrané servery útočníků a také SMS na prémiová čísla. „Takový software má už jenom krůček k zjišťování výpisu hovorů, SMS, e-mailů nebo odesílání citlivých dat z firemní sítě. Je otázkou času, kdy se stanou chytré telefony nebo tablety dalším prostředkem průmyslové špionáže a nekalého konkurenčního boje. Proto je nutné zaměřit svou pozornost na ochranu firemní sítě nejenom před útoky zvenčí, ale i před hrozbou útoků pocházející od mobilních zařízení,“ varuje Petra Janda.

Úvodní foto: © WaD - Fotolia.com


Komentáře