České Radiokomunikace rozšiřují pokrytí sítě LoRA

České Radiokomunikace (ČRA) rozšiřují síť pro internet věcí (IoT). Aktuálně pokrývá síť LoRa krajská města a nově přibývá pokrytí na úrovni okresů – aktivní je již síť v okolí měst Mladá Boleslav, Kolín, Frýdek Místek, v následujícím období budou pokryta i další města. ČRA plánují do rozvoje v této oblasti investovat v průběhu roku 2017 desítky milionů korun. Mimo jiné připravují spuštění i IoT cloudu, který by měl sbírat data ze všech platforem, na kterých bude internet věcí provozovaný.

České Radiokomunikace rozšiřují pokrytí sítě LoRA


ČRA před rokem spustily testovací a pilotní provoz sítě LoRa a od 1. dubna 2016 je LoRa dostupná ve všech krajských městech.

Dosavadní provoz, soutěžní aktivity a testy, které jsme provedli, nám potvrdily, že technologie LoRa je plně vyhovující, otevírá nám další možnosti rozvoje a koresponduje s našimi plány na rozvoj v oblasti internetu věcí. Již nyní vnímáme velký zájem ze strany komerčních subjektů i samospráv o tuto technologii. Tento potenciál nyní využijeme nejenom při rozšiřování naší infrastruktury,“ říká Martin Gebauer, generální ředitel ČRA.

V rámci pilotního provozu se u technologie LoRa prokázala kvalita dosahu – jak ve venkovním, tak vnitřním prostředí, dále nízká spotřeba energie a nízké provozní náklady.

„Kromě nízké energetické náročnosti má naše technologie také výhody v podobě obousměrné komunikace, možností řízení a změny parametrů IoT zařízení na dálku a zasílání až několik set zpráv denně. Navíc technologie je napojená na IoT Cloud, což umožňuje efektivní monitoring a správu všech zákaznických zařízení  a to vše v zabezpečené infrastruktuře ČRA,“ dodává Ján Jacina, business development manager pro IoT.

Výhody a potenciál, který internet věcí a samotná síť LoRa přináší, si ČRA vyzkoušely i v rámci svých akcí zaměřených na praktické využití  IoT – v soutěži Czech IoT Summer Jam 2016 a v hardwarově zaměřených akcích ČRA IoT Hackathon. Úkolem bylo vytvoření prototypů aplikace a zařízení/sensoru, které využívaly data přenášená pomocí technologie LoRa.

Vítězný projekt soutěže Czech IoT Summer Jam 2016 – LoRaWAN  GEO Tracker od Jana Stejskala - se zabývá zjišťováním polohy, nezávisle na technologii GPS a GSM. Uspěl také projekt společnosti Railsformers, jehož účelem je monitoring osob/věcí v určitém prostoru (např. vězňů, zaměstnanců apod.), tzv. geofencing, a Hluková mapa společnosti OKsystem – projekt na sledování hlukové zátěže. 

Úvodní foto: IDG Czech Republic © Radan Dolejš


Komentáře