Český hydrometerologický ústav nabízí personalizované informace o počasí pomocí SMS

15. 1. 2010

Sdílet

Například obec ležící v Moravskoslezském kraji, v okrese Bruntál v nadmořské výšce 600 m.n.m., může ze systému odebírat jen zprávy důležité pro tuto lokalitu a určitou nadmořskou výšku.

ČHMÚ ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem přišel s inovovanou verzí Systému Integrované Výstražné Služby pro distribuci Předpovědních výstražných informací a informací o výskytech nebezpečných jevů. V rámci nového systému se řešila efektivnější distribuce výstrah pomocí SMS koncovým uživatelům, tedy městům a obcím a jejich občanům. Výsledkem je integrace systému SMS InfoKanálu a systému ČHMÚ.

Ze spolupráce všech zainteresovaných stran mají těžit města i obce a v první řadě jejich občané. Veškerá komunikace o nebezpečných hydrometeorologických jevech formou výstrah bude nyní probíhat v jednotném informačním systému SMS InfoKanál.

Zpráva od ČHMÚ směřující k obcím může vypadat například následovně:

VÝSTRAHA ČHMÚ
Na jev: VELMI SILNÝ VÍTR (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ)
Pro kraje: všechny kraje ČR
Platnost: od neděle 13.02.2005, 21.00 do pondělí 14.02.2005, 15.00.

Na jev: ZÁVĚJE (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ)
Pro kraje: Liberecký nad 500 m, Královéhradecký nad 500 m (TU, NA, RK), Ústecký nad 500 m
Platnost: od neděle 13.2.2005, 21.00 do úterý 15.2.2005, 18.00.

Území ČR ovlivní výrazný okludující frontální systém.
Od dnešních večerních hodin očekáváme postupně od severu velmi silný vítr o rychlosti 10 až 15 m/s (35 až 50 km/h), v nárazech dosahující 20 až 30 m/s (70 až 110 km/h), tedy síly vichřice, v horských oblastech i nad 30 m/s (110 km/h). V pondělí během dne bude vítr zvolna slábnout. V horských oblastech na severu Čech očekáváme i trvalejší sněžení. V oblastech výskytu těchto jevů se budou tvořit sněhové jazyky a zavěje a postupně bude narůstat celková sněhová pokrývka.


Starostové, pracovníci krizových řízení nebo pověřené osoby mohou zpracovávat výše uvedené informace pro potřeby svého města či regionu.

Například starostu jesenického či krkonošského horského města zajímají veškeré informace týkající se větru nebo bouřek pro dva okresy v nadmořské výšce nad 500 m.n.m. Ze zprávy od ČHMÚ tedy zpracuje jen tu část, která se týká jeho regionu.

V jiném případě může třeba pracovník krizového řízení, který chce informovat starosty spadající do jeho působnosti, dostat výstražnou informaci, s níž v systému dále pracuje. Zprávu edituje, nastaví její trvání, přepošle ji na libovolné skupiny, jako jsou krizový štáb, jednotka dobrovolných hasičů atd.

Našli jste v článku chybu?