Předvedení produktu doplnil Cesnet praktickou ukázkou využití přenosových vláken jako senzoru. SDN aplikace detekovala mechanické vibrace, které doprovázejí výkopové práce v blízkosti kabelu. Díky včasné reakci SDN vrstvy byl provoz přesměrován na záložní trasu ještě předtím, než „bagr“ svoji práci dokonal a vlákno mechanicky narušil.
Flex Roadm (Flexible Reconfigurable Optical Add/Drop Multiplexor) slouží jako ústřední prvek moderních optických sítí, ve kterých zajišťují přepínání barev světla mezi jednotlivými uzly sítě. Fungují na optické vrstvě pod datovými pakety a jako takové neomezují nasazení vysokých přenosových rychlostí.
„Naše Roadm zpřístupňují plnou kontrolu nad optickou vrstvou ‒ tzv. media channel,“ říká Jan Kundrát, vedoucí vývoje LO SDN (optických softwarově definovaných sítí) ve sdružení Cesnet, „díky SDN přístupu, snadno použitelným YANG modelům a protokolu NETCONF můžeme konečně k optické vrstvě přistupovat jako k běžné SDN síti. Zařízení umožňují samoobslužné nasazování lambda služeb a tzv. intent-based networking. Počítali jsme i s dohledem Alien Wavelengths neboli optických přenosů patřících zákazníkům sítě.“
Uvedené Roadm používají pokročilou architekturu route-and-select, podporují flexgrid a vlastnosti colorless či directionless. Každý modul zabírá 1U v racku a je vybaven redundantními, za chodu vyměnitelnými napájecími zdroji a ventilátory. Linková zařízení obsahují optické zesilovače, které umožňují překlenutí 25dB tras bez nutnosti nasazení dalších EDFA zesilovačů.
Nové přepínače typu Roadm rozšiřují rodinu zařízení CzechLight, jež je k dispozici od roku 2005. Zahrnuje optické zesilovače, variabilní multiplexory, přepínače, koncové uzly i speciální vybavení vyvinuté sdružením Cesnet. Díky novým Roadm má teď Cesnet k dispozici kompletní portfolio zařízení pro moderní optický přenosový systém. Sdružení tato zařízení nabízí k výrobě licenčním partnerům.