Čeští studenti si ze soutěže Intel ISEF vezou medaile

14. 5. 2011

Sdílet

Ve tvrdé konkurenci 1 537 nejlepších středoškolských studentů z 65 zemí se soutěže zúčastnilo celkem šest projektů od sedmi studentů z ČR. Hned čtyři čeští studenti reprezentující dva individuální a jeden týmový projekt se ve svých kategoriích dostali na stupně vítězů. O projektech našich mladých vědců spadajících do IT sektoru jsme vás informovali již dříve.

Filip Naiser: ovládání PC bez klávesnice a myši

Nejprestižnější ocenění převzal student Filip Naiser z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli, který se umístil na druhém místě v kategorii počítačová věda. Jeho práce nazvaná Eye-Controlled Cursor se pohybuje v oblasti aplikovaného softwaru a umožňuje ovládání počítače bez klávesnice a myši. S cenou je spojená prémie 1 500 amerických dolarů.

„Obrovskou výhodou tohoto softwaru je, že k němu člověk nepotřebuje žádný složitý hardware. Stačí mu pouze klasická počítačová webkamera vhodně upevněná k hlavě, tedy například připevněná na kšiltovku. Uživatel pohybem očí pohybuje kurzorem myši,“ popisuje svůj projekt Filip Naiser, který na něm stále pracuje a snaží se komunikovat s postiženými a vyvíjet jej společně s nimi. Hlavním přínosem projektu Eye-Controlled Cursor podle jeho autora je, že poskytuje velice levné řešení pro alternativní bezkontaktní ovládání počítače.

Marek Kovář a Tomáš Peták: ocel pro tlakovodní reaktorové nádoby

O kvalitách svého týmového projektu přesvědčili porotu Marek Kovář a Tomáš Peták z pražského Gymnázia Karla Sladkovského. Studenti získali třetí místo v kategorii inženýrství: materiály a bioinženýrství a navíc získali zvláštní cenu Společnosti pro experimentální mechaniku. Za obě ocenění jim přísluší prémie 1 250 amerických dolarů.

„V našem projektu se zabýváme studiem ocelí vhodných pro tlakovodní reaktorové nádoby, ve kterých probíhá řízená řetězová štěpná reakce. Zaměřili jsme se především na mechanické vlastnosti a stanovování životnosti reaktorové nádoby zhotovené z námi zkoumaných materiálů. Hlavním přínosem je sepsání práce, ve které se zabýváme mnohými experimenty popisujícími vlastnosti ocelí a změny jejich vlastností vlivem působení vnějšího okolí,“ přibližují svůj projekt spoluautoři, kteří svou studií přispěli k problematice bezpečnosti a ekonomičnosti provozu jaderných zařízení v oblasti výroby elektrické energie.

Erika Gedeonová: diagnostika nemoci Asthma Bronchiale

Erika Gedeonová ze Sportovního gymnázia Kladno se svou prací Nové způsoby v diagnostice nemoci Asthma Bronchiale získala zvláštní cenu - druhé místo v kategorii analytické chemie od Americké společnosti pro klinickou chemii. Moje práce se zabývala vývojem metody pro neinvazivni diagnostiku bronchiálního astmatu. Tato metoda je založena na monitorování určitých specifických látek, které se při astmatu vyskytují ve zvýšené koncentraci,“ shrnuje podstatu svého projektu Erika Gedeonová.


Celkem čtyři ocenění ve světovém finále již 62. ročníku soutěže, která je považována za vědeckou olympiádu středoškolské mládeže, jsou velkým úspěchem nejen samotných studentů, ale také jejich učitelů, školitelů a škol. Soutěžící zvítězili ve státních soutěžích SOČ (Středoškolská odborná činnost) a Amavet. Při světovém finále Intel ISEF od pondělí 9. května několik dní sdíleli své nápady, prezentovali originální výzkumné projekty a soutěžili o přibližně 80 milionů korun ve stipendiích a dalších cenách. Jejich projekty a prezentace hodnotila mezinárodní porota, v níž zasedlo bezmála 1200 vědeckých špiček včetně několika nositelů Nobelových cen.

Našli jste v článku chybu?