Chrome OS: Google poodhalil detaily o vyvíjeném systému a zveřejnil zdrojový kód

Společnost Google včera zveřejnila open source kód pro svůj operační systém Google Chrome OS. První přístroje, fungující pod novým operačním systémem, budou uvedeny na trh v druhé polovině roku 2010, nicméně Google kód zveřejnil již teď, aby ke spolupráci na dalším vývoji přizval členy open source komunity a také další vývojáře.


Chrome OS je podle slov Googlu navržen tak, aby počítač co nejméně zatěžoval a aby byl co nejrychlejší. Uživatel se tak po zapnutí počítače bude moci na internet přihlásit během několika vteřin. Operační systém vychází z webového prohlížeče Google Chrome a mluví se o něm také jako o bootujícím prohlížeči, což s sebou ovšem nese i řadu omezení ve využití. Podle dostupných Chrome OS nebude podporovat klasické pevné disky, ale jen SSD, čímž má být dosaženo co nejrychlejšího startu. Problém je v tom, že solid state disky jsou zatím jen v 10 % z celkového počtu prodaných notebooků, přičemž analytici tento tah Googlu označují za agresivní a odvážný, nicméně nevylučují, že tato vlastnost Chrome OS může být jedním z faktorů rozšíření SSD v počítačích.

Operační systém Chrome bude podle Googlu zaměřen na následující oblasti:

•   Rychlost – Google Chrome nastartuje během několika sekund.
•    Bezpečnost – Google Chrome OS byl navržen tak, aby byl co nejodolnější proti virům a škodlivému softwaru.
•    Jednoduchost – Google Chrome OS bude schopen spouštět aplikace z webu. To znamená, že editace dokumentů, pdf souborů a prohlížení obrázků bude probíhat on-line. Uživatelé nebudou muset stahovat z internetu žádné aplikace nebo je aktualizovat. Tento model má své výhody, ale i nevýhody, neboť uživatel bude muset spoléhat na to, že jeho vlastní data se nedostanou nikomu dalšímu do ruky.
•    Flexibilita – Pokud uživatel počítač ztratí nebo se mu poškodí, bude se moci přihlásit z jakéhokoli jiného přístroje používajícího Google Chrome OS a o svá data tak nepřijde.

Společnost Google oznámila dostupnost kódu během konference, konané v ústředí v Mountain View. Více informací najdete na blogu nebo navštivte www.chromium.org.Komentáře