Chytrá města v Česku? Tady jsou první konkrétní plány

Czech Smart City Cluster (CSCC), sdružení pro rozvoj inteligentních měst v Česku, které zahrnuje řadu významných organizací napříč jejich zaměřením, oznámilo první projekty, které chce prosadit. Zároveň jmenovalo děkana ČVUT Miroslava Svítka prezidentem sdružení.

Chytrá města v Česku? Tady jsou první konkrétní plány


Do činnosti Czech Smart City Clusteru, které chce být podle svých slov partnerem státní správy i municipalit při hledání optimálních řešení pro rozvoj měst a obcí, se zapojily organizace jako ČVUT, Schneider Electric, E. ON, Česká spořitelna, Technologické centrum Písek či Atos.  Níže jsou uvedené jejich rozpracované projekty pro chytrá města.

 

  • Městské osvětlení se senzorickou sítí pro sběr dat

V následujícím období se chce CSCC soustředit na problematiku městského osvětlení. Bude se hledat způsob, jak uspořit energetické náklady a současně vybudovat městskou senzorickou síť pro sběr aktuálních dat.

Získané informace se budou zpracovávat v datových centrech a pomocí vytvořené informační infrastruktury zpětně poskytovat specializované aplikace různým uživatelům chytrého města, tvrdí Svítek.

 

  •  Virtuální model města pro simulaci reálných procesů

Sdružení plánuje také speciální teoretické výzkumy. Vytvoří se model virtuálního města, který bude pracovat s reálnými daty a umožní simulace procesů ve skutečném městě, například v oblasti mobility, energetiky nebo krizového managementu.

Takto se prý budou nacházet nové způsoby řízení města, oboustranně komunikovat s jeho občany například při mimořádných situacích.

Úvodní foto: Fotolia © Monkey Business


Komentáře