Spotřebitelé si nyní mají vybírat mezi all-in-one nebo two-in-one řešeními, konvertibilními hybridy, mini-tablety, ultrapřenosnými notebooky a phablety. S novými „atomovými“ čipy BayTrail od Intelu by se trh mohl od letošního podzimu diverzifikovat dokonce ještě více. A to je skvělé.
Ať už si koupíme jakýkoliv typ výpočetního zařízení, každý bude definován svým operačním systémem. Kupujeme si stroj s Windows, zařízení s Androidem nebo iPad.
To by se ale mohlo brzy změnit. Bay Trail od Intelu totiž podporuje jak Windows, tak Android, a výrobci hardwaru budou schopni vytvářet stroje, které jsou schopny nabootovat do jakéhokoliv z těchto systémů – nebo do obou. Bez ohledu na implementace operačních systémů by mohly ceny systémů klesnout až na pouhé tři tisíce korun (150 USD), jak tvrdí představitelé Intelu.
Investoři Intelu by se v tom ohledu mohli začít obávat, že výhody Bay Trailu povzbudí zákazníky k přesunu z mnohem dražších čipů Core, které se používají v tradičních počítačích. Pro výrobce počítačů však nový čip může být záchranným lanem, hozeným segmentu trhu, který je aktuálně téměř ve volném pádu: Bay Trail představuje šanci, jak spotřebitelům nabídnout tablety, které stále více preferují, společně s nejpopulárnějším mobilním operačním systémem, tedy Androidem; zároveň představuje pro producenty příležitost, jak rozšířit svůj podíl na trhu v nové úrovni nízkorozpočtových zařízení.
Bay Trail je nástupcem čipu označovaného názvem „Clover Trail“, procesoru Atom Z2760, který Intel v září 2012 původně nasměroval na trh konvertibilních zařízení s Windows. Přestože byla nízká spotřeba energie a dlouhá životnost baterie Clover Trailu poměrně působivá, jeho výkon byl zklamáním. Intel však slibuje, že architektura „Silvermont“, na níž je postaven Bay Trail, bude lepší než architektura Clover Trailu, neboť nabídne dvou- až dvouapůlnásobný výkon, přičemž nabídne asi čtyřiapůlkrát nižší spotřebu energie než čip Clover Trail.
Minulý rok Intel začal nabízet variantu Clover Trail+, na němž mohl běžet systém Android. Přestože se tento dvoujádrový čip, známý také jako 1,6GHz Intel Z2560, v mnoha zařízeních neobjevil, běží na něm jeden opravdu dobře známý stroj: Samsung Galaxy Tab 3.
Nový výkonný ředitel Intelu, Brian Krzanich, říká, že se vší úctou k čipům Core bude Atom „rovný hráč v technologickém vedení.“ A Intel nejprve a především myslí o ultramobilním trhu, kde hrají stále větší roli tablety. „Věříme, že nám Bay Trail umožňuje dostat se na trhy, na nichž dnes nejsme, a to ve velkém stylu,“ řekl Krzanich v červenci na vyhlašování čtvrtletních finančních výsledků.
Vypadá to, že Intel vydá několik různých verzí Bay Trailu, hlavně proto, že tento čip bude dostupný na mnoha různých trzích. Jakmile se Bay Trail dostane na trh ultrapřenosných počítačů s Windows 8, bude mít velmi malou konkurenci – ta bude mít podobu pouze vlastních čipů Core od Intelu, paběrkovat pak budou řešení od AMD.