V oblasti tabletů však Intel „bojuje s Qualcommem a Nvidií,“ říká Tom Mainelli, analytik IDC. „O tento trh bojují také desítky menších výrobců ARM procesorů.“
V Asii a na dalších rozvíjejících se trzích je situace dokonce ještě horší. O peněženky spotřebitelů tam totiž soupeří zlevněné tablety místních výrobců. Mainelli na nedávném veletrhu Computex na Taiwanu viděl tablety za 99 nebo 129 dolarů (tj. od 2 tisíc korun), které byly „poměrně dobré“. To znamená konkurenci dokonce ještě levnějších čipů, jako je MediaTek MT8125, čtyřjádrový ARM procesor běžící na frekvenci 1,5 GHz, který jeho asijský výrobce zaměřil na nízkorozpočtové tablety.
Podle Johna Wallaceho, manažera business řady produktů Mobile Communications Group společnosti Intel, tyto podmínky vytvoří „hypersegmentaci“. Bay Trail bude v této konkurenci soupeřit v různých úrovních, od malých 7- až 8palcových minitabletů až po 11,6palcové tablety a two-in-one zařízení, které kombinují tablety s notebooky.
„Bezpochyby to bude pro všechny zúčastněné prostředí plné výzev,“ říká Wallace. „Ovšem my máme rádi dobré zápasy.“
Rozhodující je cena... a Android
Takže Bay Trail je pro Intel důležitý. Co však bude znamenat pro výrobce hardwaru a nakonec i pro zákazníky? Odpověď zní: flexibilitu.
Žádný z výrobců tabletů nejvyšší úrovně, s jejichž zástupci hovořili naši američtí kolegové – včetně Asusu, Lenova a Samsungu – neposkytl žádný komentář týkající se jejich plánů s Bay Trailem. Vyjádřit se odmítli také dva měnší výrobci, Archos a MSI.
Nicméně analytici a dva zdroje z řad OEM tvrdí, že je ze všeho nejvíce zajímá cenová výhoda Bay Trailu, a jak by mohla stlačit dolů ceny ve vysokoobjemových růstových segmentech. Například NPD v červenci oznámil, že očekává růst počítačů v cenách do 300 dolarů (6 tisíc korun) v roce 2013 vyšší než 10 procent, celkový trh s PC by pak měl klesat o 7,8 procenta. Celkový trh s tablety naopak v poslední době rostl o 59,6 procent.
„Hádám, že Windows 8.1 na Bay Trailu za ceny 149 a 199 dolarů je poměrně slušná nabídka,“ říká Nathan Brookwood, analytik společnosti Insight64. „Windows 8.1 uklidňuje některé polemiky, které loni vyvolalo představení Windows 8.“
Vypadá to, že jsou tvůrci hardwaru fascinováni novou schopností Atomu podporovat aplikace Androidu v rámci tradičního desktopového nebo laptopového prostředí – možná jsou teď zaměření na operační systém, protože zatím nemohou diskutovat o ceně. Na letním veletrhu Computex se například Acer pochlubil modelem N3-220, zařízením s Androidem 4.2 ve formě desktopového PC. Acer oznámil, že plánuje odhalit řadu specializovaných počítačů s Androidem, čímž možná vydláždí cestu na trh tzv. „Droidbookům“.
Opravdovým překvapením však byl Samsung Ativ Q, 13palcový hybrid tabletu a notebooku, který kombinuje displej s rozlišením 3 200 x 1 800 pixelů s tradičnějším procesorem Core i5. Uživatelé mohou na tomto zařízení přepínat mezi Androidem a Windows stisknutím jednoho tlaíčtka. Asus šel cestou stejného „jednoho tlačítka“ s modelem Transformer Book Trio, 11,6palcovým tabletem s Androidem, na němž, pokud jej připojíte do dokovací stanice s klávesnicí (v níž je mimochodem integrován procesor Core i7), můžete spustit Windows 8. Asus zatím nezveřejnil cenu zařízení ani datum, kdy se začne prodávat, pravděpodobně to však bude ještě před koncem letošního roku.