CZ.NIC od začátku roku zablokoval z bezpečnostních důvodů 150 škodlivých domén

Bezpečnostní tým CZ.NIC-CSIRT, který působí v rámci sdružení CZ.NIC, odpovědného za správu české národní domény, informoval, že od ledna 2010 zablokoval již 150 domén s koncovkou .cz.


Důvody, které vedly k odstavení těchto domén, souvisely s jejich využíváním pro šíření škodlivého softwaru a k phishingovým útokům. CZ.NIC-CSIRT vznikl s cílem minimalizovat rizika možného ohrožení národní či mezinárodní počítačové bezpečnosti a přispívat k eliminaci škodlivého obsahu v doménovém prostoru .cz. Tým je oprávněn prokazatelně škodlivé domény blokovat až po dobu jednoho měsíce, a to i opakovaně.

Tým CZ.NIC-CSIRT je součástí bezpečnostní sítě, do níž jsou zapojeni podobné bezpečnostní skupiny, které existují jak na úrovni správců registrů domén, tak například bank, provozovatelů internetového připojení, výrobců hardware nebo univerzit. Zástupci těchto týmů spolupracují; setkávají se v rámci různých fór a vyměňují si mezi sebou zkušenosti a informace.

Sdružení CZ.NIC nevyhledává aktivně domény se škodlivým obsahem. Zabývá se ale podněty, které obdrží a prostřednictvím e-mailového nebo telefonického ohlášení.Komentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.