CzechInvest: ČR postrádá absolventy studia mikroelektroniky

V České republice chybí absolventi studia mikroelektroniky. V současné době tento obor dokončí kolem 60 až 80 studentů ročně. Podle firem, které v mikroelektronice v ČR podnikají, by jich ideálně měla být alespoň stovka. Agentura CzechInvest proto právě dnes v prostorách ČVUT uspořádala už druhou akci, na které středoškolákům představovala to nejlepší, co tento obor u nás nabízí.


„Herní konzole Xbox 360 a PlayStation, většina mobilních telefonů Nokia nebo třeba hodinky Swatch – ty všechny řídí integrované obvody navržené a vyrobené v České republice. Specialistů, kteří to svedou, ovšem přinejmenším nepřibývá,“ vysvětluje důvody pro uspořádání akce Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.

„Právě v oblastech, jako je výzkum a vývoj polovodičů, je počet talentovaných absolventů vysokých škol klíčovým ukazatelem, podle kterého si společnosti vybírají, ve které zemi budou investovat. Proto tyto akce pořádáme,“ říká Jakub Ruml, specialista agentury CzechInvest pro elektrotechniku.

Setkání na ČVUT se zúčastnily společnosti ON Semiconductor, STMicroelectronics, ASICentrum a Texas Instruments. Představila se i katedra mikroelektroniky brněnského VUT.

Největším investorem, který dnes u nás v mikroelektronice působí, je společnost ON Semiconductor. V České republice má vlastní výzkum a vývoj, designérské centrum i výrobu, včetně produkce monokrystalů křemíku i finálních integrovaných obvodů. Francouzsko-italský koncern STMicroelectronics má v Praze své největší designové centrum v střední a východní Evropě, ve kterém pracuje necelých 200 specialistů. Věnují se především návrhům elektroniky pro automobilový průmysl. ASICentrum je původem české návrhářské studio, které se nedávno stalo součástí skupiny SWATCH. Poslední ze zúčastněných, Texas Instruments, má v České republice obchodní zastoupení.

Podle Českého statistického úřadu u nás v elektrotechnickém průmyslu včetně mikroelektroniky působí 1 200 společností, které zaměstnávají 163 tisíc lidí. Tržby odvětví dosahují 450 miliard korun a na celkové produkci veškerého průmyslu v České republice se tak podílí 14,6 procenty.Komentáře