Další meta: 100Gb data přenesená na vzdálenost 3 000 km bez regenerace signálu

Demonstraci koherentního 100gigabitového optického DWDM přenosového systému s plně optickým dosvitem přes 3 000 km (tzv. kategorie ultra-dlouhých dosvitů) uskutečnilo Cisco.


Dosažená vzdálenost je o 50 % vyšší než jakékoliv jiné řešení dostupné na trhu. Přenosový systém DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing) přitom nepotřebuje ramanovské zesilování, regeneraci signálu a kompenzaci chromatické disperze.

To umožňuje využití 100gigabitových služeb na existujících infrastrukturách, které byly navrženy pro technologie podporující 10Gb/s.To s sebou podle představitelů společnosti přináší lepší ochranu dosavadních investic a zjednodušení síťových vylepšení.

Systém podporuje až 42 kanálů o rychlosti 100Gb/s a přechod na tyto rychlosti neovlivní současný síťový provoz na rychlostech 10Gb/s. Systém byl testován v řadě sítí poskytovatelů služeb i ve výzkumných sítích. Jeho vlastnosti a výkon byly ověřeny také Evropským centrem pro testování vyspělých sítí - EANTC.

Toto optické řešení přitom ukazuje možnosti dosažení přenosových rychlostí až 400 Gb/s a výhledově prý dokonce i 1 Tb/s.Komentáře