DNSSEC byl nově zaveden i na doménách .com

V poslední době se s oznámeními o zavedení DNSSEC do domén nejvyšší úrovně doslova roztrhl pytel. Jedná se o sadu specifikací, které umožňují zabezpečit informace poskytované DNS systémem v IP sítích a mají zaručit, že uživatel se nedostane na podvržený web.


V uplynulém týdnu z tohoto ohledu nastala velmi významná událost - byla totiž podepsána nejpopulárnější doména nejvyšší úrovně na světě, tedy doména .com. Její správce, společnost VeriSign, eviduje více než 90 milionů domén s touto koncovkou.

Při této příležitost si srhňme, jak jsme na tom s DNSSECem v Česku. DNSSEC byl do domény .cz zaveden na podzim roku 2008. Byli jsme teprve pátou země na světě, která tuto technologii začala pro svou ochranu využívat. Nyní je v registru sdružení CZ.NIC již téměř 120 000 podepsaných domén, což je výrazně více, než u ostatních doménových registrů. Je to samozřejmě především zásluhou lokálních registrátorů, kteří DNSSEC aktivně nabízejí, někteří z nich jako automatickou součást registrace domény.

Podpis domény .com je rozhodně velkou událostí a v blízké době se čeká zavedení DNSSECu do další velké a významné domény nejvyšší úrovně, i když detaily jsou zatím utajovány.Komentáře