Servery v roce 2009: Windows ztratí, Linux však na tom bude ještě hůř

Analytici poukazují na to, že pokles v oblasti serverů x86 nezasáhne v letošním roce jen Microsoft, ale výraznou měrou i dodavatele systémů Linux - v procentuálním podílu bude mít Linux větší snížení dodávek než samotný Windows Server.Podle IDC v letošním roce očekávají v oblasti operačních systémů pro servery, že meziročně Linux přijde o přibližně 16,1 % zakázek (vztaženo na jednotlivé licence), což představuje pokles z 1,747 milionu jednotek na 1,47 milionu. Windows Server zřejmě přijde také o značnou část kupujících, nicméně snížení jeho prodejů nebude tak drastické jako u Linuxu. Analytici IDC očekávají meziroční sestup o 12,8 procenta, což je ve vyjádření absolutních čísel pokles z loňských 5,75 milionů jednotek na přibližně pět milionů licencí v roce letošním.
Jako jeden z důvodů uvádějí analytici to, že pokud někdo bude rozšiřovat svoji serverovou základnu v datových centrech, tak to učiní zpravidla díky licenční smlouvě s Microsoftem typu site license zdarma.
Očekává se, že trh se servery x86 letos klesne o 13,5 procenta. Zatímco v tomto roce očekávají analytici pro Linux těžké období, později, až se situace na trhu vylepší, lze předpokládat, že se Linux opět vrátí k růstu.Komentáře