Domény s koncovkou .eu je již možné registrovat i se znaky lokálních abeced

Organizace, firmy a občasné, kteří využívají názvy internetových adres s koncovkou .eu mají nově možnost registrovat svoje názvy ve všech 23 úředních jazycích Evropské unie.


Tuto změnu umožnila nová pravidla EU, které Evropská komise přijala v červnu tohoto roku. Eurokomisařka pro informační společnost Viviane Redingová v této souvislosti uvedla, že internacionalizovaná názvy domén zakončené na .eu, což je evropská doména nejvyšší úrovně, jsou velkým krokem ke skutečně globálnímu a zároveň lokálnímu internetu.

Internacionalizované názvy domén jsou takové, které obsahují kromě základních 26 znaků latinské abecedy od „a“ do „z“, čísel od 0 do 9 a pomlček také další znaky, které se vyskytují v lokálních jazycích. Občané i firmy si budou moci zaregistrovat i doménová jména i s nelatinskými písmeny, což je nevyhnutelné např. v řečtině či bulharštině. Redingová k tomu říká, že mnozí uživatelé internetu budou pocházet ze zemí, v nichž se latinka nepoužívá a budou přirozeně chtít používat svoje vlastní písmo.

Zdroj: IT News.skKomentáře