Dosud nejvýkonnější síťové komponenty nabízí Cisco

Novou rodinu síťových řešení – Network Convergence System (NCS) – zvedlo na trh Cisco. Podle tvůrců jde v současnosti o nejvýkonnější řešení, i díky síťovým procesorům nPower X1 s propustností až 400 Gb/s.

Dosud nejvýkonnější síťové komponenty nabízí Cisco


Řada NCS doplňuje dosavadní výkonné směrovače Carrier Routing System (CRS) a  Aggregation Services Router (ASR) a největší důraz se u ni klade na výkon. Vhodná je tedy pro poskytovatele internetového připojení nebo datové operátory, jimž nabízí virtualizaci telekomunikačních služeb, zjednodušení provozu či konsolidaci infrastruktury.

Systémy NCS také zahrnují zcela nový integrovaný síťový programovatelný procesor nPower X1, který jako první nabízí u jednočipového řešení propustnost 400 Gb/s. Čip, složený ze 4 miliard tranzistorů, dokáže zpracovat stovky milionů transakcí za sekundu, což uživatelům dovoluje provozovat mnoha-terabitové  datové sítě.

nPower přitom integruje veškeré operace síťového provozu – zpracování paketů, řízení šířky pásma i vstupně/výstupní operace – což výrazně zvyšuje efektivitu a umožňuje prakticky neomezenou škálovatelnost. Díky tomu je vhodný pro softwarově definované sítě (SDN).

NCS lze snadno integrovat s výpočetními systémy Cisco Unified Computing System (UCS) a technologií Dynamic Fabric Automation, takže může fungovat jako základní struktura pro vyspělé programovatelné sítě, která umožňuje v reálném čase spravovat konfiguraci sítí, síťových prostředků a přesměrovat datové toky dle aktuálních požadavků.

NCS také spojuje virtualizaci na úrovni prvků, systému a architektury, což podle tvůrců přináší nové možnosti orchestrace virtuálních i fyzických služeb a zdrojů bez ohledu na jejich geografické umístění.

Pokud se například v jedné části sítě překročí její kapacita, NCS přesune kontrolní funkce na servery UCS, které mají k dispozici násobně vyšší výkon než prvky v přetížené části sítě – tím je možné získat prakticky neomezené zdroje pro řízení sítě.

NCS zahrnují tři klíčové modely: varianta 6000, která má jako vůbec první 1Tb kartu, nabízí propustnost 5 Tb/s na slot a celkovou propustnost 1,2 Pb/s. Model NCS 4000, který bude dostupný od druhé poloviny příštího roku, nabídne propustnost 400 Gb/s na slot a celkovou propustnost 6,4 Tb/s.

A konečně verze 2000 určená pro sítě DWDM o rychlostech přenosu 100 Gb/s a více, podporuje dynamickou konfigurovatelnost sítě prostřednictvím 96kanálového multiplexeru ROADM (reconfigurable optical add-drop multiplexer).

Úvodní foto: © Péter Mács - Fotolia.com


Komentáře