Dozvuky MegaUpload: FileSonic vypíná sdílení souborů

Akce následuje po zatčení zakladatele MegaUploads za údajné porušování zákonů na ochranu autorských práv, ke kterému došlo minulý týden.

Dozvuky MegaUpload: FileSonic vypíná sdílení souborů


FileSonic, služba diskového prostoru online, vypnula sdílení souborů mezi uživateli po vypnutí serveru MagaUpload pro podezření z porušování zákonů na ochranu autorských práv. Firma, která má provozovny v Hongkongu a Velké Británii, zveřejnila na své domovské stránce zprávu: „Veškerá funkcionalita sdílení ve FileSonic je nyní vypnuta. Naši službu lze používat pouze k nahrávání a stahování souborů, které jste si nahráli sami.“

 

Minulý pátek policie na Novém Zélandu zatkla zakladatele MegaUpload Kima Dotcoma a jeho tři blízké spolupracovníky, jejichž vydání do USA požadují americké soudy. Všichni čtyři jsou obviněni z údajného porušování zákonů na ochranu autorských práv. Všichni zatčení zůstávají ve vazbě, protože soud prozatím zamítl jejich žádost o propuštění na kauci.

 

FileSonic nabízí bezplatnou službu, která uživatelům umožňuje nahrát až 10 GB dat maximálně na 30 dní. Rychlost nahrávání i stahování v bezplatné verzi je omezena. Placená verze umožňuje nahrávat soubory do velikosti 5 GB a omezení rychlosti jsou u ní vypnuta.

 

Firma na svých stránkách upozorňuje na „nulovou toleranci“ porušování autorských práv a prohlašuje, že bude rychle reagovat na stížnosti na základě amerického zákona DMCA (Digital Millennium Copyright Act). Tento zákon pro boj s počítačovým pirátstvím nastavuje pravidla pro poskytovatele služeb a držitele autorských práv. FileSonic používá aplikaci Vobile vCloud9, která prohledává nahraný obsah a pátrá po souborech porušujících autorská práva. Dokáže hledat i v komprimovaných souborech.

 

Podobné služby působící na našem trhu prozatím k žádným podobným omezením nepřistoupily.Komentáře