Společnost BioCarbon Engineering se spojila s výrobcem dronů Parrot a společně s ním vytvořila systém pro autonomní sázení stromů, čímž chce bojovat proti odlesňování.
Podle Světového ekonomického fóra (WEF) se na světě ročně skácí 15 miliard stromů, ale zasadí jen 9 miliard. Částečně je to proto, že manuální znovuvysazování je zpravidla pomalé a drahé. Systém využívající drony je však schopen sázet stromy desetkrát rychleji a o 85 % levněji než lidé a navíc i v místech, kam se lidé nedostanou.
Drony jsou řazeny v letkách o šesti strojích. Každá letka nejprve využije GPS a technologii počítačového vidění k tvorbě trojrozměrné mapy terénu, který má být zalesněn. Následně se drony vrátí a začnou do předem určených oblastí terénu shazovat tobolky s vyklíčenými semeny stromů. Dokážou „vystřelit“ až jedno semínko za vteřinu a celkově pak 100 tisíc denně. Kromě toho mohou drony přenášet různé typy semínek, čímž pomohou vytvořit rozmanitější ekosystém.
Společnost fungování celého systému vysvětlila už před pár lety, ovšem nyní už začala s pilotním projektem v Myanmaru, kde začíná obnovovat mangrovové porosty.
BioCarbon Engineering má v plánu provozovat 150 letek dronů a stanovila si cíl zasadit v následujících 30 letech okolo 500 miliard stromů.
Zdroj: Techspot.com