DVD média se životností 1 000 let představena

Americká společnost Cranberry představila DVD médium se standardní kapacitou 4,7 GB a s názvem DiamonDisc, které má údajně uchovat data až po dobu 1 000 let. Médium podle výrobce vydrží teplotu 80 stupňů, působení ultrafialových paprsků i normální mechanické opotřebení.


Tvrzení o 1 000leté životnosti jsou podložené standardním teplotním a vlhkostním testem ECMA-379. Konkurenční společnosti na základě těchto testů deklarovaly u svých odolných médií životnost 300 let, přičemž u běžných DVD médií se schopnost udržet záznam pohybuje obvykle jen mezi 2-5 roky. Technologii vyvinuli vědci z Brigham University a již dříve ji na trh přinesla společnost Millenniata z USA.

DiamonDisc se neskládá z vrstev barviva, adheziv nebo světloodrážejících materiálů, které mají limitovanou životnost. Média jsou transparentní a do vrstvy „podobné diamantu“ vpisuje informaci laser s vyšší intenzitou energetického toku, což znamená, že na tato média není možné nahrávat data v běžných DVD vypalovačkách. Pro vypalování na DiamonDisc je potřeba pořídit speciální vypalovačku nabízenou též firmou Cranberry, jejíž cena je 4 995 dolarů a jeden disk se životností 1 000 let stojí 34,95 dolarů, při koupi balení dvou disků je cena zvýhodněna na 29,95 dolarů za kus.

Zdroj: IT News.skKomentáře