Dvě pětiny Čechů nemají digitální dovednosti

10. 11. 2023

Sdílet

digitalizace Autor: Adobe Stock

V ČR má základní digitální dovednosti šedesát procent  obyvatel (EU 54 %, zdroj DESI index). Před námi jsou severské státy jako Finsko, Švédsko, Dánsko, naopak za námi země východní Evropy.  Do roku 2030 jsme se zavázali dosáhnout hodnoty osmdesáti procent. Zároveň bude v té době na trhu práce přes devadesát procent pozic vyžadovat alespoň základní digitální dovednosti a očekává se, že u nás vznikne přes pět set tisíc nových pracovních pozic.

  ČR trpí také nedostatkem kvalifikované pracovní síly v oblasti IT. V rámci EU má Česko téměř nejvíce pozic, které se nedaří dlouhodobě obsadit (ČR 77 %, průměr EU 62,8 %, zdroj Eurostat). V čem je ČR v EU na zcela poslední příčce, je podíl žen mezi IT odborníky (ČR 10 %, EU 19 %, zdroj DESI index).

„Abychom dokázali naše čísla zlepšit, musíme samozřejmě začít u změn ve vzdělávacím systému. Zřídili jsme proto Výbor pro digitální vzdělávání v rámci Rady vlády pro informační společnost. Dochází k modernizaci vzdělávacího obsahu tedy toho, co se děti ve školách učí. Školy ve výuce kladou větší důraz na rozvoj digitálních dovedností a informatického myšlení, a to napříč předměty. 

Učí se nové pojetí Informatiky, které není jen o programování, ale také o pochopení toho, jak technologie fungují. Před námi stojí výzva modernizace vybavení ve školách.  Podporujeme školy ve využívání digitálních technologií ve výuce. Rozšiřuje se i nabídka studijních programů VŠ, právě včetně oblasti ICT. Stejně tak považujeme za stěžejní kurzy zaměřené na bezpečné využívání technologií či aktivity na podporu kyberprevence,” tvrdí vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš. 

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality