Ekonomická krize dopadla už i na Intel

Největší výrobce procesorů ohlásil za čtvrté čtvrtletí 2008 prudký propad tržeb - meziročně konkrétně o 23 % na 8,2 miliardy dolarů, zatímco loni za stejné obdoví činila tržba Intelu 10,7 miliard.


Intel nejprve vlivem ekonomické krize zrevidoval svoji předpověď z 10,1 miliardy na 9 miliard, ale ani tuto částku se mu nepodařilo dosáhnout. Analytici již předem varovali, že čtvrtý kvartál roku 2008 bude i díky vánoční sezóně velmi slabý a že právě výrobci polovodičů zažijí velmi výrazný pokles prodeje. Slabá poptávka má však přetrvat i během roku 2009.

Dosud se Intelu dařilo a jeho zisky se v loňském roce pohybovali v rekordních hodnotách (hlavně díky velkému zájmu o netbooky a s tím spojenými prodeji jeho nízkoenergetických procesorů značky Atom), nicméně poslední finanční výsledky svědčí o skutečně špatné situaci na trhu s polovodiči a pravděpodobně mnohem hůře ji bude nést konkurenční společnost AMD, která byla už i tak dlouhodobě ve ztrátách kvůli investicím spojeným s akvizicí firmy ATI.Komentáře