Prodeje elektronických knih překonaly papírové
Zdá se, že doba na knižním trhu se opravdu mění. Ještě před několika lety se zdálo, že elektronické knihy se neprosadí tak rychle, jak by si přáli nejrůznější vizionáři. Teď to vypadá, že je čtenáři mají v oblibě stále více, dokonce tak, že už konkurují knihám papírovým. Jak jinak si vysvětlit prohlášení internetového obchodu Amazon, že letos na Vánoce prodal poprvé v historii více knih elektronických než papírových?
Pochopitelně se to týká především Spojených států amerických, kde už se elektronické čtečky typu Amazon Kindle velmi dobře etablovaly. Ale ani tam se to tak ještě před nedávnem nejevilo. Podobně rychlý vývoj tak může nastat také u nás. Ostatně, Amazon před několika měsíci ohlásil expanzi své čtečky také do České republiky. Teď už jen zajistit dostatečné množství českých elektronických knih a za pár let se možná i u nás prodá více elektronických než papírových knih.
Výhody těch elektronických jsou jasné, a to jak pro prodejce, tak zákazníky. Vydavatel jich může prodat neomezeně mnoho, aniž by musel provádět komplikovaný dotisk. Uživatel si zase na svou čtečku může nahrát tisíce knih, které by s sebou jen těžko mohl nosit. K nevýhodám pak lze počítat takřka jen nostalgii po papíru a také nejistá autorská a vlastnická práva. Není tomu tak dávno, co v USA propukl skandál, kdy právě Amazon na dálku mazal obsah svých čteček. Pak se obhajoval tím, že obsah jen pronajímá, nikoliv prodává.