Embarcadero umožní najednou vyvíjet nativní aplikace pro tablety, PC i smartphony

Dostupnost produktu RAD Studio XE4, což je vývojářská sada pro vytváření nativních aplikací pro osobní počítače, tablety i chytré telefony, oznámilo Embarcadero Technologies.

Embarcadero umožní najednou vyvíjet nativní aplikace pro tablety, PC i smartphony


Novinka tam umožňuje sestavit pro vývoj aplikací pro různá zařízení jen jediný vývojový tým a psát tak jediný zdrojový kód v rámci jednoho časového plánu.

Podle představitelů dodavatele se v tomto roce prodá zhruba miliarda chytrých telefonů a poprvé se má prodat i více tabletů než PC. To prý dostane výrobce softwaru i podniky pod značný tlak, aby poskytovali plně funkční a dobře ovladatelné aplikace pro více zařízení a více platforem.

Skutečně nativní aplikace se provozují přímo na technických prostředcích přístrojů bez použití skriptů nebo interpretační vrstvy. Poskytují vývojářům aplikací lepší možnosti ovládání a vyšší zabezpečení; uživatelům aplikací pak přátelštější prostředí, rychlejší odezvu a tím pádem i větší spokojenost s aplikacemi.

Řada dnešních aplikací pro více zařízení se opírá o virtuální implementace nebo je interpretována v běhových prostředích – v tom případě nejde o skutečně nativní aplikace.

Konkrétně pro přístroje s procesory ARM a Intel – tedy pro platformy jako iOS, Mac OS X, Windows apod. (podpora pro Android se teprve připravuje). Výhodou takového přístupu podle výrobce jsou:

  • Vývoj aplikací pro více zařízení

Použitím nástroje RAD Studio XE4 mohou nyní vývojáři vytvářet aplikace, které jsou kompilovány a optimalizovány pro více platforem a zařízení. Složitost vývoje se o hodně snižuje díky jediné sadě vývojářských zdrojů pro tvorbu aplikací pro více platforem – jeden zdrojový kód, jeden vývojářský tým, jeden časový plán.

  • Tvorba skutečně nativních aplikací

Skutečně nativní, tedy kompilované aplikace poskytují nejvyšší výkon a nejpřísnější zabezpečení tím, že nepoužívají ani skriptovací, ani virtuální stroje. Vývojáři mohou využít celou řadu možností dostupných na jednotlivých zařízeních a vytvářet dobře a rychle pracující aplikace s příjemným ovládáním, které budou uživatelé rádi používat.

  • Rychlá tvorba prototypů na zařízeních

Návrháři nebo vývojáři dostávají možnost rychle vytvářet prototypy či ideové modely aplikací bez zápisu kódu s použitím skutečných či simulovaných dat a nasadit je ihned na cílová zařízení (PC, telefon či tablet), nebo je simulovat v prostředí Windows či Mac. Členové týmu i klienti tak mohou získat daleko přesnější představy o budoucí podobě výsledných aplikací.

 

Klíčové vlastnosti produktu RAD Studio XE4 podle dodavatele:

  • Ucelená aplikační struktura pro iOS, Windows a Mac OS X; zanedlouho bude přidána i podpora pro Android
  • Vizuální návrháři pro uživatelská rozhraní iOS, Mac a Windows s podporou mnoha druhů zařízení, rozlišení obrazovek a jejich orientací
  • Nativní styly ovladačů uživatelského rozhraní iOS, nativní služby jako pohybové senzory, kamery, geolokace, sdílení dat a oznamovací služby
  • Podpora lokálních databází SQLite, IBLite a InterBase Embedded ToGo
  • Zabudovaná vícevrstvá podniková propojitelnost pro Oracle, Sybase, IBM DB2, InterBase, MySQL, Microsoft SQL Server, Microsoft Azure, Amazon Web Services, služby SOAP a REST a další.
Úvodní foto: © S.John - Fotolia.com


Komentáře