EMC nabízí zcela nová úložiště, poprvé i pro malé organizace

VNX, novou řadu úložných systémů, jež kombinují vlastnosti a funkce úložných polí CLARiiON a NAS systémů Celerra, představila společnost EMC. Představeny byly základní modely VNXe (těmi EMC vstupuje do segmentu menších firem) a dále úložiště střední třídy VNX s kapacitou až 2 petabajty. Výhledově mají výše uvedené řady Clariion a Celerra nahradit.


VNXe, jejíž ceny začínají již pod hranicí 10 000 dolarů a které jsou určeny pro IT pracovníky, jejichž specializací nejsou úložné systémy, umožňují mimo jiné zřídit úložiště pro stovky poštovních schránek v systému Microsoft Exchange Server nebo datové úložiště prostředí VMware o velikosti 1 TB za méně než 2 minuty, automaticky zdvojnásobit využití úložné kapacity pomocí pokročilých technologií redukce dat či poskytovat automatizované diagnostické a servisní informace a informace pro technickou podporu jedním kliknutím.

K dispozici jsou dva modely produktu VNXe: 3100, 2U jednotka, jež podporuje souborové systémy Network File System (NFS), Common Internet File System (CIFS) a Parallel Network File System (pNFS) a která je schopna pojmout až 96 pevných disků, a 3U model 3300, jenž navíc umožňuje pracovat s protokolem iSCSI a až 120 disky (tedy momentálně až 240 TB).

VNXe využívají procesory Intel Westmere a poskytují řadu redundartních komponent (například zdvojené napájecí zdroje či podporu pro tzv. dual-ported 6Gb SAS mechaniky. Nabízejí takové funkce, jako je třeba thin provisioning nebo souborová deduplikace či dekomprese a obsahují integrovaný nástroj, jež uživatele informuje o případných poruchách komponent systému.

Protokol pNFS představuje velice výkonný souborový systém, jež umožňje nasadit v komerčních NAS systémech možnosti HPC (High-Performance Computing). Například EMC díky akvizici firmy Greenplum prodává datawarehousingovou platformu postavenou na bázi architektury MPP (Massively Parallel Pprocessing), pomocí které je možné provozovat jedinou databázi v rámci stovek serverů – VNX ji umožní nabídnout komplexní řešení pro HPC zahrnující jak software, tak hardware.

VXNe mají podle analytiků konkurovat nabídce firmy NetApp, konkrétně produktům řady Fabric-Attached Storage (FAS).

Modely VNX jsou podle EMC jediné úložné řešení nabízející automatizovaný souborový nebo blokový tiering na úrovni subjednotek LUN (s využitím technologie FAST VP). Celkem bude na trh uvedeno pět modelů VNX - 5100, 5300, 5500, 5700 a 7500. Posledně jmenovaný může mít osazeno až tisíc pevných disků SAS/SATA, což odpovídá kapacitě až 2 petabajty, přičemž podporuje i nasazení SSD. Oproti dřívějším řešením Clariion nebo Celerra prý nabízí až trojnásobný výkon. VNX řady 5000 mohou zahrnovat 75 až 500 disků (1 petabajt dat).

 

Nejdůležitější vlastnosti produktů řady VNXe podle výrobce:

• Zřizování pomocí výkonných, aplikačně orientovaných průvodců nabízejících jednoduchost, včetně podpory systému Microsoft Exchange a technologie Microsoft Hyper-V

• Kompaktní skříně o velikosti 2U nebo 3U vyhovující téměř všem prostředím

• Integrovaná podpora souborových (CIFS, NFS) i blokových (iSCSI) úložišť

• Návrh neobsahující žádný potenciální jediný bod selhání

• Integrovaná ochrana dat, včetně replikace

• Pokročilé funkce pro zajištění efektivity, včetně technologie thin provisioning, deduplikace souborů a komprese

• Integrovaná infrastruktura pro samoobslužnou nápovědu a podporu umožňující automatizovat a urychlit řešení problémů

• Pokročilé jednotky SAS a Nearline SAS s vysokým výkonem 6 Gb/s přinášející podporu vysoké kapacity

• Škálovatelnost až na 120 diskových jednotek (240 TB)

 

Nejdůležitější vlastnosti produktů řady VNX podle výrobce:

• Spojují funkce produktů EMC CLARiiON a EMC Celerra v jedné ucelené platformě, nabízející až trojnásobně vyšší výkon oproti předchozím generacím.

• Jsou založeny na technologii vícejádrových procesorů Intel Xeon 5600, díky nimž toto řešení dosahuje maximální propustnosti a šířky pásma.

• Automatizovaný tiering úložišť (FAST VP)

• Jediné úložné řešení nabízející automatizovaný souborový nebo blokový tiering na úrovni subjednotek LUN s využitím technologie FAST VP i výkonnou, rozšiřitelnou systémovou mezipaměť s využitím technologie FAST Cache

• Podpora jednotek typu SAS a Nearline SAS s výkonem 6 Gb/s a jednotek SSD

• Škálovatelnost až na 2 PB na systém (1000 jednotek)

- Podpora více protokolů a datových typů, včetně: FC, iSCSI, FCoE, NFS, CIFS, SOAP, REST

• Integrovaná ochrana dat, zabezpečení a dodržování předpisůKomentáře