EMEA: prodej PC ve východní Evropě kolabuje, západní část kontinentu naopak z recese už pryč

Trh s PC (bez započítání serverů) v oblasti EMEA ve třetím čtvrtletí letošního roku již třetí kvartál po sobě klesá, tentokrát o přibližně 8 %, čímž dosáhl celkové výše prodaných jednotek 24,7 milionu.


Uvádí to zpráva, kterou uveřejnila společnost IDC: Podle jejích analytiků situaci zachraňovali především spotřebitelé v západní Evropě, kteří nakupovali přístroje zřejmě pro své děti vracející se do škol a zapříčinili, že se tato část Evropy může radovat z velmi mírného růstu prodejů o necelé jedno procento. Střední a východní Evropa zůstává nejvíce zasaženou oblastí EMEA, a tamější pokles prodejů PC přesáhl hodnotu 30 procent. Blízký východ klesl o 5 %.

Dodávky desktopů ve v EMEA snížily téměř o čtvrtinu, když uživatelé dali zjevně přednost mobilním zařízením, když jejich meziroční prodej stoupl o zhruba 1,4 % a přesáhl tak dvoutřetinový podíl na celkových dodávkách PC v daném regionu.

Co se týče dodavatelů, nejúspěšnější Acer nejen dodal nejvíce PC, ale měl jako jediný i pozitivní dynamiku prodejů (+16 %). Naopak největší relativní meziroční úbytek zákazníků je vidět u firmy Toshiba (-17 %) a Dell (-15 %).

 

*************

Prodeje PC* v EMEA

Podíl jednotlivých výrobců dle kusových dodávek, třetí čtvrtletí 2009

 

Acer

23,2 %

HP

20,4 %

Dell

9,2 %

Asus

7,2 %

Toshiba

5,5 %

ostatní

34,5 %

Zdroj: IDC EMEA, říjen 2009

*desktopy a notebookyKomentáře