EU varuje státy před proprietárními standardy

Evropská unie opakovaně varovala vlády členských zemí před používáním proprietárních standardů, protože je to údajně může dlouhodobě připoutat k softwaru od jednoho výrobce, což pro ně může být nevýhodné.


Za těmito varováními stojí evropská komisařka pro digitální agendu Neelie Kroesová, která již v minulosti měla nejeden střet s Microsoftem. Ve svojí předchozí funkci ještě jako komisařka pro hospodářskou soutěž stála za stomilionovou pokutou pro Microsoft za to, že odmítl poskytnout informace vývojářům konkurenčních webových prohlížečů. Nyní se hovoří o tom, že chce vypracovat podrobné směrnice pro evropské vlády s cílem rozšířit používání otevřených standardů ve veřejné správě. Kroesová se chce zaměřit např. na výběrová řízení s podmínkami, které dopředu určují vítěze a ostatní softwarové společnosti mají jen malou nebo dokonce žádnou šanci na úspěch.

Komisařka si myslí, že mnohé státní instituce se svým dřívějším výběrem softwaru neúmyslně dostaly do nekonečné patové smyčky, ze které se nemusí dostat po celá desetiletí. Po čase navíc technologie preferovaného dodavatele tak zdomácní, že konkurence už prakticky nemá šanci na úspěch. To je podle ní obrovské plýtvání veřejnými prostředky, které si už státy nemohou dovolit. Neelie Kroesová neskrývá svoje preferování open source a je přesvědčená, že státní instituce by měly volit proprietární software jen v případě, že k tomu mají jasný důvod.

Zdroj: IT News.skKomentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.