Evropě došly adresy IPv4

Oblast Evropy a středního Východu vyčerpala svou kvótu pro přidělování adres IPv4. Přechod na IPv6 již nebude možno dlouho odkládat.

Evropě došly adresy IPv4


RIPE NCC v pátek odpoledne oznámil, že Evropa jako druhý region (po Asii) vyčerpala kvótu přidělitelných adres IPv4. To v praxi znamená, že žádný poskytovatel již nedostane více než 1024 nových adres a musí tedy čerpat ze zásob, které si nashromáždil v uplynulém období. Nové adresy z prostoru IPv4 navíc dostane pouze v případě, že již začal souběžně používat i adresy IPv6. Alokaci adres urychlil v uplynulých 2 měsících zejména Irán, který požádal o 2,7 milionu adres. Nyní tedy lze o adresy IPv4 bez omezení ještě žádat v Africe, Jižní Americe a Severní Americe.

V současnosti ještě mají všichni poskytovatelé v Evropě určitý počet adres v zásobě, do budoucna je ovšem třeba počítat s tím, že získat novou adresu ve starém adresním prostoru bude čím dál obtížnější a někdo může v rámci úsporných opatření i o nějakou nevyužívanou adresu přijít. Poskytovatelé i provozovatelé služeb začínají používat paralelně i adresy IPv6 a postupně tak vytvářejí alternativní prostor v podstatě bez omezení počtu přístrojů připojených k Internetu.

Úvodní foto: © HAWISCHA - Fotolia.com


Komentáře