Mobilní zařízení jsou pro lidi stále důležitější, z výsledků průzkumu však vyplývá, že spousta uživatelů nedodržuje základní bezpečnostní opatření.
Důležitost mobilních zařízení pro obyvatele evropských zemí ilustruje fakt, že 34 procent mobilních uživatelů v Evropě by se svého mobilního zařízení nikdy nevzdalo, a 24 procent dospělých majitelů telefonů a tabletů v průzkumu uvedlo, že by jejich zařízení bylo jednou ze dvou věcí, kterou by zachránili z domu v případě, že by hořelo.
Podle zástupců týmu Norton lidé na své mobilní zařízení spoléhají stále více a smartphony a tablety využívají nejen k aktualizacím stavů na sociálních sítích, ale třeba i k nakupování.
I z toho důvodu jsou mobilní zařízení bohatým zdrojem citlivých a osobních informací. Celých 69 procent uživatelů v Evropě přiznalo, že do svých mobilních zařízení vkládají citlivé informace. Pouze 35 procent lidí však svoje údaje na telefonu nebo tabletu chrání heslem.
Asi 30 % Evropanů zažilo ztrátu nebo krádež mobilního zařízení. Jedná se o stresující situaci, protože náklady spojené s náhradním zařízením nebo použitím dočasného telefonu činí 122 eur. U tabletů pak tyto náklady činí 233 eur. V případě ztráty telefonu by se lidé obávali, že jim někdo neoprávněně provolá vysokou částku (43 %), že někdo cizí bude kontaktovat lidi v jejich seznamu (26 procent), či že někdo bude prostřednictvím ztracených nebo ukradených zařízení nakupovat zboží (26 procent).
Pouze zhruba tři pětiny uživatelů mobilních zařízení stahuje aplikace vždy z důvěryhodných zdrojů, přitom třetina uživatelů uvedla, že nepoužívá zabezpečené metody pro online platby, čímž dává všanc svoje platební údaje. Každý desátý dospělý uživatel mobilních zařízení v Evropě se přitom stal obětí kyberzločinu. Většina lidí navíc pro přístup k internetu využívá nezabezpečené Wi-Fi hotspoty. Každý pátý uživatel se z veřejných Wi-Fi připojuje ke své bankovní aplikaci.
Zdroj: TZ Norton