Existuje ještě důvod, proč psát rukou?

Psaní rukou přináší nesporné výhody -- možností, jak tak činit, ale rychle ubývá. Řešením by mohly být digitální systémy, které možnosti ručního psaní podporují.

Existuje ještě důvod, proč psát rukou?


Psaní rukou se za posledních pár let vytratilo kvůli vlivu nových technologií a využívání klávesnic. Mezi ně lze počítat jak počítačové, tak virtuální, které najdeme ve smartphonech a tabletech. Poznámky, které jsme si zvykli psát do diářů a poznámkových bloků, vystřídaly smartphony poskytující množství aplikací, funkcí a možností.

Navzdory častějšímu využívání klávesnic bychom však neměli zapomenout na psaní rukou. Tříbí se jím jemná motorika a celkový rozvoj osobnosti, což potvrzují i četné výzkumy a studie. Během psaní rukou se nám dokonce v mozku vytvářejí nervová spojení, která napomáhají zjednodušit proces, kterým se učíme.

Vědci však došli k poznatku, že je rozdíl, zda rukou píšeme tiskacím, nebo psacím písmem. V mozku se tak aktivují různá spojení. Zároveň se zjistilo, že studenti, kteří si poznámky na přednáškách zaznamenávali rukou, se učí lépe. Psaní rukou formuje i osobnost člověka a bylo také prokázáno, že má spojitost s tvořením kreativních nápadů.

Některé firmy, jako třeba Samsung, nabízí v současnosti systémy, které ruční psaní dovolují i na digitálních zařízeních – ať už formou speciálního mobilu či tabletu, nebo doplňků typu digitálního pera.  Možná by bylo vhodné se k takto vytvářeným poznámkám vrátit.

 

Výhody psaní rukou:

  • tvorba osobnosti člověka,
  • rozvoj jemné motoriky,
  • rychlejší učení se,
  • relax,
  • podpora tvorby kreativních nápadů.
Úvodní foto: Samsung


Komentáře