Extrémně rychlou technologii pro analýzy rozsáhlých dat představil SAP

HANA (High-Performance Analytic Appliance), technologii představující základní kámen rychlého vývoje in-memory aplikací, představila společnost SAP. Zároveň oznámila i první aplikaci založenou na řešení HANA, a to BusinessObjects Strategic Workforce Planning, určenou pro pokročilou analýzu a řízení lidských zdrojů.


Technologie in-memory computing se zaměřuje na optimalizaci transakcí, zejména na práci s daty přímo v operační paměti (in-memory - bez omezování výkonu způsobeného přístupem na datová úložiště). V případě technologie HANA je pak navíc dostupná i podpora pro tzv. mixed-workload, jež umožňuje transakčním a analytickým systémům pracovat v jednotném prostředí a zároveň vytváří z paměti heterogenní prostředí, ve kterém je současně umístěna aplikační logika i zpracovávaná data. To podle výrobce významným způsobem zvyšuje rychlost aplikací a umožňuje zpracování velkých objemů dat ve skutečně reálném čase.

Existující aplikace rodiny SAP Business Suite získávají díky technologii HANA nové možnosti tvorby on-line analýz, výrazné zrychlení výpočtů slibují i komponenty BusinessObjects a NetWeaver.

První aplikace s podporou technologie HANA -- BusinessObjects Strategic Workforce Planning -- umožňuje HR manažerům modelovat scénáře z oblasti lidských zdrojů, analyzovat dopad změn na celou organizační strukturu a simulovat jejich důsledky pro business procesy. Aplikace využívá pravděpodobnostních prediktivních modelů s možností okamžitého zobrazení při změně parametrů. Takto komplexní analýzy ve skutečně reálném čase jsou podle SAPu možné jen díky současnému „in-memory“ umístění datového zdroje a výpočetního jádra.

„HANA a první aplikace realizovaná na jejím základě ukazují bezprecedentní rychlost in-memory computingu. Naši zákazníci tak sami vidí, o jak výraznou část výkonu přicházejí kvůli režii mezi jednotlivými úrovněmi jejich současných IT systémů. Kromě významného průlomu v analytických aplikacích umožňuje in-memory technologie HANA také vznik zcela nových aplikací zaměřených na dosud neřešitelné problémy,“ uvedl Vishal Sikka, výkonný člen představenstva, Technology and Innovation Platform ve firmě SAP.

HANA podle výrobce:

• Více než 1 200 krát rychlejší než dosavadní technologie

• Procházení 2 000 000 databázových záznamů za jednu milisekundu (pro jedno jádro CPU)

• 10 000 000 komplexních výpočtů za sekundu (pro jedno jádro CPU)

• Škálování: přes 1000 jader s podporou plné paralelizaceKomentáře