Extrémně výkonné databázové řešení uvedl na trh Oracle

Nový databázový stroj Exadata X6 Database Machine je založený na technologii flash – uživatelům podle výrobce přináší kromě velmi vysokého výkonu i podporu pro transakce v reálném čase, a to prý za zlomek ceny konkurence.

Extrémně výkonné databázové řešení uvedl na trh Oracle


Nový systém, který v sobě integruje hardware, software a cloudové služby, podle výrobce maximalizuje poměr cena/výkon pro on-line transakce (OLTP), analytické i konsolidované databázové úlohy.

Využívá procesory Intel Xeon, síťové rozhraní InfiniBand, škálovatelné úložné systémy Exadata Storage Servers (úložiště kompletně postavené na technologii flash nebo může jít o klasické pevné disky kombinované s flash) a speciální software pro práci s úložnými servery v prostředí Oracle Exadata.

Zároveň jde o prý první databázovou platformu, která spojuje technologii 3D V-NAND flash s chováním databáze na straně úložiště tak, že ze sdíleného úložiště flash umožňuje dosáhnout propustnosti téměř na úrovni pamětí DRAM. Nabízí tak propustnost více než 300 GB/s na jeden rack (stojan), takže nabízí výkon na úrovni řešení in-memory, která jsou však podle Oraclu až desetkrát dražší.

K dispozici jsou různé varianty řešení. Verze High Capacity využívá héliem plněné disky o kapacitě 8 TB, což znamená kapacitu více než 1,3 petabajtů na jeden rack. Integrována je navíc sofistikovaná technologie cache (práce s daty ve vyrovnávací paměti).

Varianta Extreme Flash využívá výhradně technologie flash. Nabízí v jediném racku více než 358 TB nevolatilní paměti flash. Databázový stroj lze při použití více racků škálovat na více než 6 petabajtů (realizovaných stále čistě pomocí technologie flash).

Systém Exadata nabízí i tzv. hybridní sloupcovou kompresi, což umožňuje v průměru zvýšit až desetinásobně úložnou kapacitu.

Exadata X6 rovněž umožňuje vykonávat OLTP transakce v reálném čase prakticky v neomezeném rozsahu. Nabízí rychlost I/O 5,6 milionů operací na rack. Navíc nové algoritmy založené na rozhraní InfiniBand (např. protokol Direct-to-Wire a Smart Fusion Block Transfers) umožňují vícenásobně zvýšit rychlost zpráv předávaných v rámci OLTP.

Exadatu X6 lze nasadit na vlastní infrastruktuře (on premise), tak prostřednictvím služby Database Exadata Cloud Service. Novinkou jsou i služby Cloud at Customer, které umožňují provozovat cloudové služby Oraclu na vlastní infrastruktuře zákazníka – a to se nyní týká i Exadaty.

Úvodní foto: © Andrea Danti - Fotolia.com


Komentáře