Facebook Chat bude možné používat i bez webového prohlížeče, bude tak konkurovat ICQ

Facebook zaútočil na komunikačního klienta ICQ. Nově totiž bude možné využívat jeho chatovací službu i bez nutnosti být přihlášený na webu do svého profilu.


Facebook, který stále více využívají i firmy pro komunikaci se stávajícími či potenciálními zákazníky, se rozhodl pro využití protokolu Jabber, který je open source a lze jej používat prostřednictvím univerzálních komunikačních klientů jako je QIP, Google Talk či Miranda, které jsou k dispozici volně ke stažení.

Díky tomu se může stát výraznou konkurencí pro ICQ, neboť v lednu již Facebook v ČR disponoval dvěma miliony uživatelů, přičemž ještě v loňském září to bylo 1,3 milionu. Určitou nevýhodou však bude možnost komunikovat jen s dalšími uživateli, kteří disponují účtem na Facebooku a ne s dalšími službami využívajícími protokol Jabber. Přitom právě filosofií Jabberu má být sjednotit uživatele různých komunikačních služeb.

Krok Facebooku lze ale považovat nejen za snahu vytlačit v Česku velmi populární ICQ, ale i za odpověď na uvedení služby Buzz Googlem, která je nově integrovaná do Gmailu a má tak ambice rozšířit tuto dosud víceméně klasicky orientovanou e-mailovou službu i o vlastnosti známé z oblasti sociálních sítí.Komentáře