Poslední vynález provozovatele největší sociální sítě Facebook, domovská obrazovka Facebook Home pro Android, přináší spolu se vzhledným a přívětivým uživatelským rozhraním také řadu nejasností spjatých s využitím osobních dat uživatelů. Na nepalčivější dotazy ze strany veřejnosti Facebook reagoval svým blogovým příspěvkem, v němž se formou odpovědí na vybrané často kladené dotazy snaží skeptické hlasy uklidnit.
V prvé řadě je zde zdůrazněno, že pro přístup k Facebooku uživatelé nemusejí domovskou obrazovku Home využívat, po instalaci ji má být možné v nastavení vypnout. Stejně jako jiné prostředky pro přístup k sociální síti i Facebook Home údajně shromažďuje údaje během takových činností uživatelů, jako jsou aktualizace statusů, využití tlačítka To se mi líbí nebo vkládání komentářů. Home má také přehled o tom, které ostatní aplikace na smartphonu spouštíte, jejich vlastní data však nevidí.
Další podezření padlo na možnost nekalého využití geolokačních dat. Om Malik, zakladatel technologického webu GigaOM, ve svém blogovém příspěvku napsal, že Home zcela ničí soukromí. Jedním z jeho hlavních argumentů byl fakt, že Home může velmi pravděpodobně přistupovat k informacím z vestavěného GPS a neustále na servery Facebooku zasílat informaci o uživatelově poloze.
„Pokud se tedy váš telefon nehne z daného místa od 10 večer do 6 ráno po dobu řekněme týdne, Facebook může snadno odhadnout polohu vašeho domova,“ varuje Om Malik. „Facebook by tak byl schopný označit polohu vašeho obydlí na mapě bez toho, aniž byste mu poskytli jakoukoliv adresu.“
Na otázku položenou jako „Sbírá Home údaje o mé poloze?“ si Facebook sám odpovídá: „Facebook Home nenakládá s geolokačními daty jinak, než aplikace Facebook, kterou již na smartphonu zřejmě vlastníte. Více o využití geolokace se můžete dočíst v dokumentech Podmínky a zásady služby Facebook a Centrum nápovědy.“
Zdroj: IDG News Sergvice, Newsroom.fb.com