Falešné antiviry zažívají nebývalý rozmach – meziročně až 100% nárůst

23. 3. 2010

Sdílet

„Dokonce i ti nejrozumnější uživatelé se dnes stávají obětí internetové kriminality,“ uvedl Jeff Green, senior viceprezident laboratoří McAfee Labs. „Náš program Consumer Threat Alert přináší uživatelům potřebná varování. Setkáváme se s hrozbami přímo v rámci našeho podnikání a snažíme se své znalosti sdílet s uživateli.“

Podvodníci se uživatelům, kteří mají zájem o ochranu svých počítačů, pokoušejí podle McAfee stále častěji prodat nepravý bezpečnostní software. Smyšlenými oznámeními o infekci počítače se snaží uživatele přimět k instalaci podvodných programů.

Poté požadují za falešný antivirový program zaplatit, přitom navíc získají informace o platební kartě a přístup k počítači oklamaného uživatel.

„Tento byznys je až neuvěřitelně výnosný,“ vysvětluje bezpečnostní výzkumník Francois Paget z laboratoří McAfee Labs. „Jistá podvodná společnost známá pod názvem Innovative Marketing dokázala takto za jediný rok odhadem získat až 180 milionů dolarů Její falešný bezpečnostní software si zakoupilo více než 4 miliony uživatelů, kteří předpokládali, že jde o legitimní aplikaci.“

McAfee ve svém nově spuštěném programu Consumer Threat Alert odhaduje, že v letošním roce by se falešné antiviry mohly z hlediska způsobených škod stát vůbec největším odvětvím internetové kriminality. Podvodníkům může falešný bezpečnostní software celosvětově vynést až 300 milionů dolarů. Množství falešných antivirů vzrostlo v posledních 2 letech dokonce o celých 660 %. Obor se také profesionalizuje, rozhraní scarewaru připomíná běžné bezpečnostní nástroje, podvodníci používají loga a další prostředky, jimiž se snaží vzbudit dojem, že se jedná o solidní firmu.

Našli jste v článku chybu?