Firemní IT zcela bez kapitálu? Brzy to bude běžné, tvrdí IDC

Jak nejlépe investovat do IT? Takovou otázku si pokládá většina firem, když připravuje plány na svůj další rozvoj.

Firemní IT zcela bez kapitálu? Brzy to bude běžné, tvrdí IDC


Podle IDC podniky stále častěji hodnotí tyto výdaje z hlediska svých strategických cílů – za dva roky to tak prý bude dělat devět z deseti organizací.

Vrcholové vedení firem podle IDC vnímá investice do IT infrastruktury jako dlouhodobou záležitost, i když životnost těchto nákladů bývá většinou tři až pět let. Technologické prostředí se totiž velmi rychle vyvíjí a implementované informační systémy a infrastrukturu je potřeba neustále inovovat, aby co nejlépe odpovídaly aktuálním požadavkům firmy.

Většina společností využívá pro financování IT tzv. duální strategii. Hlavní informační infrastruktura jako datová centra, distribuované počítačové platformy či aplikace klíčové pro podnikání (jako ERP) se zahrnují pod obchodní, běžné a administrativní náklady (SG&A), zatímco náklady na specifické aplikace spadají pod jednotlivé obchodní jednotky. U mnoha společností toto rozdělení vedlo k tomu, že zavedly specifickou kategorii IT investic.

„Model financování IT se výrazně mění. Oproti minulosti, kdy se využíval princip nákladů investiční povahy, se dnes mnohem více orientuje na služby -- a tedy provozní náklady. Firmy tak například při zpracování analýzy ziskovosti získají mnohem přesnější údaje,“ říká Jan Široký, regionální ředitel IDC pro střední a východní Evropu.

Ve společnostech často dochází k tomu, že jsou náklady rozptýleny mezi více oddělení nebo dokonce poboček, a zjistit, jaká je reálná ziskovost konkrétního oboru, je velmi komplikované. Jakmile ale firma přejde od finančního modelu založeného na kapitálových investicích k modelu založenému na službách, odpovídají vykazované náklady mnohem více realitě.

IDC se domnívá, že tento trend povede až k zavedení IT modelu s nulovým kapitálem.

Úvodní foto: © auryndrikson - Fotolia.com


Komentáře