Forrester: V příštím roce budeme svědky souboje velkých firem o dodavatele analytického softwaru

Akvizice SPSS firmnou IBM může podle analytiků vyvolat na trhu další vlnu konsolidace, když o podobně koncipované výrobce projeví zájem další velké firmy, jako je třeba SAP.


IBM nedávno oznámila plán koupit firmu SPSS, dodavatele specializovaného analytického softwaru. To může vyvolat na trhu další vlnu konsolidace, když o podobně koncipované výrobce projeví zájem další velké firmy, jako je třeba SAP. Uvádí se to v nejnovější studii, kterou uveřejnila firma Forrester.
„Koupě firmy SPSS firmou IBM může vyvolat stejný efekt, jaká nastala v segmentu business intelligence poté, co stejná společnost převzala začátkem loňského roku Cognos," tvrdí se ve zprávě.
Pokročilý analytický software nabízí mnohem lepší funkcionalitu než tradiční nástroje BI, neboť odpovídají například i na budoucí trendy, odpovídají ve scenářích typu "what-if" nebo dokáží pracovat s nestrukturovanými daty z více zdrojů. Konkurence IBM přitom nyní nabízí jen některé ze zmíněných funkcionalit.
Mnozí významní dodavatelé BI tak v příštím roce buď zfúzují, uzavřou strategická partnerství či koupí menší specializované poskytovatele analytických programů. Forrester tento krok očekává v brzké době zejména u SAPu, který už tento proces zahájil akvizicí firmy SAF specializující se na retailový segment.
Na druhou stranu nejatraktivnějším cílem pro koupi je prý v současnosti SAS. Kvůli velkému překrytí je však nepravděpodobné, že by ji koupil právě SAP.Komentáře