Uživatelé mohou například volit mezi řadou možností konfigurace jediným kliknutím myši. Tímto způsobem lze nastavovat vysokorychlostní firewall, firewall NGFW, ochranu před pokročilými hrozbami, filtrování webu, jednotné řízení hrozeb (UTM) a další funkce.
Administrátoři také mohou snadno získávat přehled o fungování firemní sítě -- k dispozici je pohled v reálném čase i zobrazení historických dat. Tato funkce umožňuje např. pohled na síť podle používaných aplikací a zařízení nebo činnosti uživatelů.
Pro podrobnou analýzu lze ze systému extrahovat informace, jako jsou IP adresy (včetně jejich geografického umístění), čísla portů, typy relací nebo míra využívání sítě. Události a hrozby lze propojit s konkrétními bezpečnostními riziky a například zabránit přístupu k síti určitým zařízením nebo IP adresám. K dispozici je i reputační funkce.
Posílily se i bezpečnostní nástroje pro ochranu před pokročilými hrozbami, které kombinují více vektorů útoku. Nová služba FortiGuard Advanced Threat Protection Service prý dokáže chránit před zranitelnostmi zero day, dosud neznámým malwarem, phishingovými e-maily i útoky na hesla.
K dispozici je black list pro botnety i sand box (oddělení potenciálně rizikových procesů od zbytku sítě) založený na technologiích cloudu.
Možné konfigurace zahrnují např. vysoce výkonný firewall včetně VPN (virtuální privátní sítě), pokročilý firewall (NGFW; kromě samotného firewallu nabízí také prevenci vniknutí a řízení aplikací), ATP (ochrana před pokročilými hrozbami včetně ochrany koncových bodů), filtrování webu (včetně explicitní brány proxy), kombinaci NGFW/ATA a UTM.
Jednotné řízení hrozeb obsahuje všechny výše uvedené funkce a navíc nabízí filtrování e-mailu, prevenci ztráty dat a skenování zranitelností.