Fujitsu ověří identitu osob z pouhého dotyku dlaně. Slibuje revoluční využití biometrie

Autentizační řešení, které využívá jedinečný obrazec krevního řečiště v dlani každého člověka, představilo Fujitsu. UniCredit jej použila jako biometrický platební systém, první svého druhu.

Fujitsu ověří identitu osob z pouhého dotyku dlaně. Slibuje revoluční využití biometrie


Při použití technologie PalmSecure dochází k bezkontaktnímu sejmutí obrazce žil v dlani člověka a k ověření jeho identity. Uživatele tak jde autentizovat během několika sekund, a to pouhým přidržením ruky nad příslušným snímačem.

Jednotka Palm Vein Unit vyzařuje paprsky o vlnové délce blízké infračervenému záření, které jsou absorbovány odkysličeným hemoglobinem v krvi proudícím žilami v dlani uživatele. Tento obraz snímá algoritmus, který ho převádí na digitalizovanou biometrickou šablonu a tu pak porovnává s databází již registrovaných šablon. Pokud je nalezena shoda, je identita ověřena.

Tato biometrická metoda je podle tvůrců bezpečnější, hůře oklamatelná a snadněji použitelná než tradiční metody autentizace, jako například čipové karty s kódem PIN.

PalmSecure lze využít v podnikovém segmentu a výrobce prý už jedná s různými organizacemi z odvětví jako je letectví – kde by mohla sloužit jako náhrada palubních vstupenek – v zábavním průmyslu či maloobchodě.

PalmSecure tak podle tvůrců umožňuje lidem vrátit se do časů, kdy pouhé podání ruky stvrzovalo závazek. Už nebude potřeba žádná kreditní karta ani klíč, žádné číslo PIN k zapamatování, žádné otisky prstů ani komplikované a nákladné snímání duhovky. Identita osoby se prokáže pouhým přejetím ruky nad snímačem.

V prosinci loňsjkéo roku 2012 udělala finanční skupina UniCredit první ze série testů typu „proof-of-concept“ svého platebního systému Papillon, který je založen právě na technologii PalmSecure. Zavádět je hodlá postupně, především jako mechanismus pro mobilní platby a jako doplněk dalších platebních metod.

PalmSecure je k dispozici už i ve střední Evropě, cena se liší v závislosti na konfiguraci komponent a požadovaných souvisejících službách.

 

Úvodní foto: © Sean Gladwell - Fotolia.com


Komentáře