Fujitsu Siemens začne prodávat PC s nulovou spotřebou energie po vypnutí v polovině roku

Fujitsu Siemens Computers plánuje v polovině tohoto roku spustit prodej stolního počítače, který při vypnutém stavu nespotřebovává žádnou energii.


Tento počítač, který byl poprvé představen v lednu 2009 a o němž jsme již informovali v článku Desktop s nulovou spotřebou v pohotovostním stavu představila firma Fujitsu Siemens, je vidění na veletrhu CeBit, který ode dneška probíhá v německém Hannoveru.

Počítače, stejně jako většina elektroniky, spotřebovává velmi malé množství energie i při vypnutém stavu. Děje se tak z důvodu ztrát v transformátoru či senzorů sloužících k dálkovému ovládání přístroje. U běžných počítačů se tato spotřeba energie pohybuje v hodnotách 1 až 4 Wattů. A právě zamezit přísunu energie při vypnutém stavu má umět nový stolní počítač společnosti Fujitsu Siemens nesoucí označení Esprimo 7935.

Své hlavní využití by Esprimo 7935 měl najít především ve firmách s větším množstvím počítačů, v nichž má jeho zavedení vést k rapidnímu snížení roční spotřeby elektrické energie. Jednu nevýhodu však nový Esprimo přece jen má: zamezením spotřeby energie přes noc se totiž zároveň přeruší i pravidelná aktualizace softwaru, kterou mnoho firem provádělo právě v nočních hodinách. Podle Fujitsu Siemens se však může tento problém hravě vyřešit tím, že se počítač ve stanovený čas “probudí“ a provede požadované aktualizace. Po jejich ukončení se pak stroj opět vrátí do Zero Watt režimu.

Dalšími “zelenými“ novinkami v počítači mají být například napájecí zdroj s 89procetní efektivitou, což znamená, že se jen 11 procent elektrické energie přemění v teplo, anebo základní deska bez příměsí olova a produkce halogenů. Esprimo 7935 splňuje podmínky pro získání normy Energy Star 5.0 americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Jeho pořizovací cena by se měla pohybovat mezi 600 a 700 eury.Komentáře