Gartner: Které typy aplikací SaaS slibují nejvyšší výnosy?

Globální obrat s řešeními typu SaaS stoupne v letošním roce o téměř pětinu a dosáhne tak celkové výše 7,5 miliardy dolarů. Uvádí to studie, kterou uveřejnila společnost Gartner.


Podobná dynamika se očekává i v následujících letech, takže v roce 2013 by měly tržby dodavatelů SaaS činit více než 14 miliard dolarů.

Podle analytiků je zřetelné, že tomuto způsobu přichází na chuť stale vice podniků, že se nabídka rozšiřuje i do dalších region a že se nabízené služby stávají vice specifické pro konkrétní potřeby uživatelů.

Zvyšuje se také počet partnerů, kteří s primárními poskytovateli spolupracují, přičemž popularitě přidává i model PaaS (Platform as a Service), který usnadňuje vývoj i následné komerční využití podnikových aplikací. I tak je ale zjevné, že o určité firemní aplikace bude zájem komerční sféry vyšší.

Zdaleka největšímu zájmu u uživatelů se totiž těší kategorie CCC (Content, Communications and Collaboration) a CRM (v roce 2009 2,6, respective 2,3 miliardy dolarů). Vysoká dynamika je ale vidět u aplikací pro vytváření digitálního obsahu (DCC), a to více než 40 %.

Globální trh s řešeními typu SaaS

Odhad letošních tržeb poskytovatelů dle jednotlivých odvětví, miliony dolarů

Aplikace typu CCC

2 573

CRM

2 281

ERP

1 239

SCM

826

Kancelářské aplikace

68

Vytváření digitálního obsahu

62

Ostatní aplikační software

472

Zdroj: Gartner, listopad 2009 Komentáře