Gartner: Podíl smartphonů rychle narůstá

Agentura Gartner zveřejnila nové statistiky celosvětových prodejů mobilních telefonů.

Gartner: Podíl smartphonů rychle narůstá


Globální prodeje mobilních telefonů ve druhém čtvrtletí 2012 sice klesly (meziročně o 2,3 %), ovšem prodeje smartphonů naopak vzrostly o plných 42,7 %. Smartphony díky tomu tvoří již 36,7 % prodejů všech mobilních telefonů.

Na prvním místě v prodejích mobilních telefonů se stále drží korejský Samsung, který svůj náskok dokonce zvýšil. Po meziročním růstu o 29,5 % má nyní tržní podíl 21,6 %. Více než polovinu z celkových prodejů této značky teď představují smartphony, především nový Galaxy S3, který byl v druhém čtvrtletí tohoto roku vůbec nejprodávanějším přístrojem s operačním systémem Android.

Na trhu smartphonů samotném má Samsung podíl 29,7 %, Apple drží druhou příčku s podílem 18,8 % a Nokia klesla na 7,6 %. Výměna rolí mezi finským a korejským výrobcem je patrná při pohledu do nedávné minulosti. Ve druhém čtvrtletí 2010 byl tržní podíl Nokie 23,8 %, zatímco Samsung měl tehdy pouhých 8,0 %.

V druhé polovině roku očekávají analytici agentury Gartner další zrychlení růstu prodejů smartphonů. Jedním z důvodů má být očekávaný příchod Apple  iPhone 5, který by se podle některých odhadů mohl objevit v polovině září.

Úvodní foto: © Minerva Studio - Fotolia.com


Komentáře