Google digitalizuje poklady starověké Mezopotámie, na internetu budou přístupné zdarma

Společnost Google je mimo jiné známá svým nadšením po digitalizaci knih. Nyní se rozhodla vytvořit digitální snímky pokladů starověké Mezopotámie z Bagdádského národního muzea a následně je zpřístupnit.


Eric Schmidt, CEO Googlu tvrdí, že již v lednu příštího roku bude díky iniciativě jeho společnosti veřejně zpřístupněno zhruba více než 14 000 snímků mezopotámských cenností a starožitností a jako bonus slibuje i další překvapení, která mají být uživatelům internetu dostupné zcela zdarma. Schmidt nezveřejnil náklady na tuto akci, ale lze předpokládat, že nebudou malé, protože s cennými předměty je potřeba pracovat velmi opatrně. Někteří komentátoři spekulují na to, že Google plánuje vytvořit vlastní virtuální muzeum a další exempláře v digitální podobě do něj budou postupně přibývat.

Bagdádské muzeum znovu otevřelo po americké invazi své brány až letos v únoru a podařilo se mu získat zpět řadu cenných artefaktů. Toto Muzeum vlastní jednu z nejdůležitějších kolekcí starožitností na světe, pocházející ze starověké Mezopotámie, která byla kolébkou prvních velkých civilizací a na jejímž území se nyní Irák nachází.

Zdroj: IT News.skKomentáře