Google dostal pokutu za bránění ve vyšetřování

Společnost Google dostala v USA pokutu 25 tisíc dolarů (475 tisíc korun) za to, že nespolupracovala s Federální komisí pro komunikace při vyšetřování nepovoleného sběru dat.

Google dostal pokutu za bránění ve vyšetřování


Komise řešila dva roky starý případ, kdy vozidla snímající fotografie pro službu Street View současně v rámci experimentálního projektu shromažďovala data z nechráněných bezdrátových sítí.

Komisi došla trpělivost, protože Google „úmyslně nespolupracoval a zdržoval“ při vyšetřování důvodů vedoucích ke sběru soukromých dat a zjišťování dalšího použití získaných údajů. Google pouze prohlásil, že se „hluboce omlouvá za neúmyslný sběr dat – včetně osobních údajů, jako jsou e-mailové zprávy nebo hesla k různým účtům – z nešifrovaných sítí.“

Komisi toto prohlášení zpočátku stačilo, později však dospěla k závěru, že Google opakovaně nereagoval na její žádosti o poskytnutí informací. Přesto nakonec usoudila, že tento sběr údajů nebyl nezákonný, protože šlo o nešifrovaná data.

I když komise nakonec rozhodla v souladu s duchem amerických zákonů, otazníky kolem celé akce stále zůstávají. Pokud Google dodnes nevysvětlil, k čemu zmíněná data shromažďoval, pravděpodobně s nimi nějaký záměr měl. Udělená pokuta je s ohledem na tržní hodnotu společnosti směšně nízká a postrádá jakýkoli nápravný smysl. Pokud ji tedy nebudou muset uhradit z vlastní kapsy oni nejmenovaní provinilci z řad zaměstnanců Googlu.

Úvodní foto: © Jürgen Fälchle - Fotolia.com


Komentáře